Anadolu, Çin, Kızılderili ve Avustralya halk masallarında değişme motifinin benzerlikleri ve farklılıkları açısından karşılaştırılması
The comparison of transformation motif which is in the Anatolian, Chinese, Native American and Australian folktales in terms of similarities and differences
- Tez No: 241557
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FESUN KOŞMAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Halk Bilimi (Folklor), Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı; Anadolu, Çin, Kızılderili ve Avustralya halk masallarında ortak bir motif olarak tespit edilen değişme motifini karşılaştırmalı edebiyat bilimi verilerine dayanarak karşılaştırmaya çalışmaktır.Bu çalışmada Anadolu, Çin, Kızılderili ve Avustralya halk masallarında değişme motifleri metne bağlı yöntemle karşılaştırılmış ve bu karşılaştırmayla değişme motifinin işlenişindeki benzer ve farklı noktalar ortaya çıkarılmıştır.Bu karşılaştırmalı çalışmanın sonucunda farklı coğrafyalarda yer alan ve farklı kültür ve inanca sahip olan Anadolu, Çin, Kızılderili ve Avustralya halk masallarında değişme motifinin ortak bir motif olarak yer aldığı ve bu motifin bazen benzer, bazen de farklı şekillerde işlendiği görülmüştür. Değişme motifi, her ne kadar söz konusu toplumların hepsinde ortak bir motif olarak işlense de bu motifin adı geçen toplumların doğal ortamlarına, yaşam biçimlerine, düşünce tarzlarına, antik çağdaki eylemlerine, gelenek ve göreneklerine, dini inançlarına, efsane ve mitlerine dayandırılan bir bağ ile şekillendiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research paper aims to compare transformation motif which is determined as a common motif in the Anatolian, Chinese, Native American and Australian Folktales based on data of Science of Comparative Literature.In this study, transformation motifs in the Anatolian, Chinese, Native American and Australian Folktales are compared in terms of Data-based Criticism Method and by the help of this study similarities and differences of transformation motifs will be examined.As a result of this comparative study, it is observed that transformation motif is a common motif in the Anatolian, Chinese, Native American and Australian Folktales which take part in different geographies and have different cultures and beliefs. However, it?s also seen that this motif is sometimes used in similiar and sometimes in different ways. Even though, transformation motif is used as a common motif in all societies being talked, it is also observed that this motif takes shape with a connection based on forementioned societies? natural environments, life styles, manner of thought, actions in ancient time, custom and usages, religious beliefs, legend and myths.