Samed Behrengi'nin ?Küçük Kara Balık?, Richard Bach'ın ?Martı Jonathan Livingston? ve Cahit Zarifoğlu'nun ?Motorlu Kuş? adlı öykülerindeki ana karakterlerin kişilik gelişimi, bireyselleşme ve toplumsallaşma açısından karşılaştırılması
The comparison of the main characters Of Samed Behrengi's 'Little Black Fish', Richard Bach's 'Jonathan Livingston Seagull' and Cahit Zarifoglu's 'Motorlu Kus' in terms of personality development, individualization and socialization
- Tez No: 241558
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SEMERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada İranlı yazar Samed Behrengi'nin ?Küçük Kara Balık?, Amerikalı yazar Richard Bach'ın ?Martı Jonathan Livingston? ve Türk yazar Cahit Zarifoğlu'nun ?Motorlu Kuş? adlı öykülerindeki ana karakterler, kişilik gelişimi, bireyselleşme ve toplumsallaşma konuları çerçevesinde ve çoğulcu (eklektik) yöntem ile karşılaştırılarak bu gelişim süreçlerinde ortaya çıkan benzerlikler ve farklılıklar tespit edilmeye çalışılmaktadır.Bu çalışmanın amacı, üç farklı ülkede, dolayısıyla üç farklı kültürde yetişen yazarların sözü edilen öykülerindeki ana karakterler aracılığıyla sosyal, kültürel, sanatsal, siyasal, ekonomik olmak üzere pek çok alanda farklılık arz eden toplumlarda yetişen çocuklardaki kişilik gelişimi, bireyselleşme ve toplumsallaşma konularının ne ölçüde gerçekleştiğinin evrensel bir bakış açısıyla irdelenmesi ve bu süreçlerde ortaya çıkan benzer ve farklı yanların belirlenmeye çalışılmasıdır.Karşılaştırmalı Edebiyat Bilimi verilerinin kullanılarak yapılan bu çalışmanın sonucunda farklı kültürlerde yaşayan yazarların sözü edilen eserlerindeki ana karakterler ile çocuğun hangi ülke ve kültürde yetişirse yetişsin gelecekte sağlıklı bir birey olarak var olabilmesi için kişilik gelişimi, bireyselleşme ve toplumsallaşma gibi gelişim alanlarını eserlerinde konu edindikleri görülmektedir. Bununla birlikte, çocuğun doğuştan getirdiği birtakım kişilik özellikleri ile içinde bulunduğu çevrenin çocuğun kişilik gelişimini, bireyselleşmesini ve toplumsallaşmasını önemli ölçüde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the similarities and differences which appears during development periods of main characters of Iranian writer Samed Behrengi?s book ?Little Black Fish?, American writer Richard Bach?s book ?Jonathan Livingston Seagull? and Turkish writer Cahit Zarifoglu?s book ?Motorlu Kus? are tried to be identified by comparing them with pluralist (eclectic) method in the scope of personality development, individualization and socialization matters.The purpose of this study is to examine how personality development, individualization and socialization come out being among the children, who are raised in environments that differ in many aspects such as in social, cultural, artistic, political and economic fields through the main characters of three different books ?Little Black Fish?, ?Jonathan Livingston Seagull? and ?Motorlu Kus? of three writers, who are raised in three different countries and so in three different cultures with a global point of view and to try to state the similar and different aspects occurred during these processes.As a result of this study, which is conducted by using the data derived from Comparative Literature Studies, it is proved that writers from different cultures treat of the development fields such as personality development, individualization and socialization through main characters in their mentioned books in order a child to become a healthy person in the future no matter which country he comes from or in which culture he is raised in. Furthermore, as a conclusion it is pointed out that the child?s inherent personality features and the environment surrounding him have a great impact on the child?s personality development, individualization and socialization.