Yönetime katılma yönetimi ve Uşak sanayi işletmelerinde bir uygulama
Administration of participation in management and an application of industrial enterprises in Uşak
- Tez No: 241575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde işletmeler yaşanan hızlı değişimin getirdiği sorunları aşmak, rekabet avantajı kazanmak, iş gücü kaynağını iyi yönetmek, elindeki mevcut kaynakları çok daha verimli ve etkin kullanmak zorundadırlar. İşgörenler, kendilerini ilgilendiren her türlü kararların görüşülmesinde ve sonuçlandırılmasında aktif olarak katılıp, fikirlerini ifade etmek istemektedirler. Bu noktadan hareket ederek, yönetime katılma yönetimi konusunun yöneticiler ve işgörenler açısından ne anlama geldiği ve yönetime katılma konusunun günümüz değişen koşullarındaki anlam farklılıkları ve önemi açıklanarak, yönetime katılmanın başka bir boyutu olan yönetime katılma yönetimi vurgulanmaktadır.Konuyla ilgili literatür taraması sonucunda; teorik bilgi verilip, uygulama bölümünde ise, işletmelerde yöneticilerin işgörenlerini yönetime katmaya yönelik tutumları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, Uşak Sanayi İşletmelerinde faaliyet gösteren işletmeler araştırma kapsamına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today companies have to overcome to the problems caused by rapid changes, have to gain a competetive advantage, have to manage workforce resource better and have to use existing resources more efficiently and effectively. Workers, wish to participate actively and express their ideas about all decisions which are interested themselves. From this point, as the other dimension of participation in management, administration of participation in management is being highlighted by explanation of the meaning of participation in management for workers and administrators and the differences in the meaning and importance of participation in management in today?s changing conditions.As a result of literature scanning; theoric information is being given and in the application part, it is being tried to detect the attitudes of managers about forwarding workers to participation to management. For this purpose, Uşak industry businesses had been taken in the scope of this research.