UFRS-Basel II etkileşimi ve işletmelerde iç denetim
IFRS-Basel II interaction and international auditing in firms
- Tez No: 241576
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Yapılan çalışmada, İşletmelerde iç denetim konusundaki mevcut durum ve değerlendirmeler anket yöntemiyle ele alınarak analiz edilmiştir. Öncelikle iç denetim konusunda önemli yer tutan Uluslararası Finansal Raporlama Standartları açıklanarak standartlara geçiş süreci ve kapsamı üzerinde durulmuştur. Ayrıca ülkemizde de uygulanacak olan Basel II standartları, işletme faaliyetlerini nasıl etkileyeceği ve işletmelerin iç denetim faaliyetlerini nasıl düzenlemeleri gerektiği ve bu standartlar bütününe nasıl uyum sağlayabileceği konusunda mevcut durum ve genel değerlendirmeler ele alınmıştır.İç denetim hakkında bilgi verildikten sonra anket yöntemiyle reel sektörde faaliyet gösteren 200 işletmeden oluşan örneklem kütlenin genel ve iç denetime ilişkin özellikleri yanı sıra standartlara geçiş süreci ve faaliyetleri değerlendirilerek sorunlar ve çözüm önerileri üzerinde durulmuştur. Uygulanan anket sonuçları ve gözlemler örneklem grubun UFRS ve Basel II standartları konusunda bilgi düzeylerinin yetersiz ve etkin bir iç denetim sistemlerine sahip olmadıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Configuration study, internal audit in enterprises and evaluations regarding the current situation be addressed with the survey methods were analyzed. First, internal audit issues of importance in the International Financial Reporting Standards transition to open standards and be focused on the scope. In addition, in our country which apply Basel II standards, will affect business operations and business activities of the internal audit arrangements as needed, and how these standards can adapt all about how the current status and general assessments have been addressed Internal audit has been given information about the survey methods, operating in the real sector consists of 200 enterprises of the sample mass and internal audits related to general features, as well as standards and transition activities are assessed and problems and solutions are emphasized. Survey results and observations are applied IFRS and Basel II standards of the sample group in their level of knowledge is inadequate and does not have an effective system of internal audit has shown