İç Anadolu Bölgesi brochidae (Coleoptera) familyası faunası üzerinde taksonomik çalışmalar
- Tez No: 24158
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ŞİŞLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
IV ÖZET Bu çalışma iç Anadolu Bölgesinden toplanan Bruchidae türleri üzerinde yapılmıştır. Çalışma sonucu 1989-1991 yılları arasında toplanmış olan Pachymerinae, Bruchinae ve Amblycerinae altfamilyalarından 7 cinse ait 36 tür incelenmiştir. Bulunmuş grupları içeren ayrım anahtarlarına daha önce Türkiye'den tespit edilmiş türlerde ilave edilerek kapsamları genişletilmiştir. Örneklerin morfolojileri ayrıntılı olarak tanımlanmış, dünya ve Türkiye'deki yayılışlarıyla konukçuları verilmiştir. Ayrıca erkek genital organa ait median lob, iç kese ve lateral lob incelenmiş tarifleri yapılarak şekilleri ayrıntılı olarak çizilmiştir. Anahtar karakterleri taşıyan morfolojik yapı ile birlikte erkek genital organ karakterlerinin tür ve üst kategorilerdeki taksonomik durumları ortaya konmuştur. Araştırmada ele alınmış olan türler ilk kez bu boyutlarda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The present study deals with the species belonging the subfamily Pachymerinae, Bruchinae, and Amblycerinae from the family Bruchidae, which are collected from the central Anotolia during 1989-1991. Thirtysix species of the seven genus are illustrated. All the species from tha family Bruchidae found in Turkey are added to the diagnostic key to make it more extensive. The detailed body morphologies, synonomy, host plants and their distributions are also given. Additionally median lobe, internal sac and lateral lobe of the male genitalia of these given species are examined and taxonomic significance is shown with the figures. The male genitalia of these species are discussed in detail for the first time.