Bilgi yönetimi altyapısı ve bilgi yönetimi sürecinin örgütsel performans üzerindeki etkisi
Infrastructure capabilities of knowledge and effects of processes of knowledge over management organizational performans
- Tez No: 241589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİGAR DEMİRCAN ÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada Bilgi Yönetimi Altyapı Yetenekleri ve Bilgi Yönetimi Süreçlerinin örgütsel performas üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bilgi Yönetimi altyapı yetenekleri bilgi yönetiminin örgütte işler hale gelebilmesi için gereken altyapılardır. Bunlar örgüt yapısı, teknoloji ve kültürüdür. Örgüt kültürü çok kısa olarak paylaşılan değerler bütünüdür ve bilgi yönetiminin örgütte bilgi yönetimi süreci için gereken ön koşul niteliğindedir. Diğer bir deyişle örgüt kültürü bilgi yönetimi sürecini etkiler. Bunun yanında altyapı yetenklerinden diğeri olan teknoloji bilginin elde edilmesini kolaylaştırması açısından bilgi yönetimi süreçlerini etkiler.Bilgi yönetiminin altyapı yetenekleri bilgi yönetimi süreçlerinin etkinliği açısından önemlidir.Bu araştırmanın amacı bilgi yönetimi alt yapı yeteneklerinin bilgi yönetimi sürecini ve örgütsel etkinliği ne şekilde etkilediğini ortaya koymaktır. Araştırma İstanbulda ülkemizin en büyük denetim firmalarından birinin merkezinde ve merkezi İstanbul'da olan bir banka merkezinde yapılmıştır. Araştırmada anket çalışma ile veri toplanmış, ölçek olarak da Andrew H. Gold, Arvind Malhotra, ve Albert H. Segars (2001) tarafından oluşturulan sorular kullanılmıştır.Araştırma modeli SPSS 16,0 programında doğrusal regresyon analizleri uygulanarak değerlendirilmiştir. Buna göre ;Örgütsel yapı, teknoloji ve örgüt kültürünün bilgi elde etmeyi etkilediği ortaya çıkmıştır. Bilgi yönetimi süreçlerinden kullanılabilir bilgi haline dönüştürme, elde edilen bilgiyi örgütte uygulama, bilgiyi koruma ve etkinliği etkileyen altyapı yeteneklerinin ise örgütsel yapı ve kültür olduğu ortaya çıkmıştır. Bilgi yönetiminin her bir süreci örgütsel etkinliği etkilemekdedir fakat en fazla etki uygulamada görülmüştür. Altyapı yetenekleri ve bilgi yönetimi süreçleri örgütsel etkinliği etkilemektedir fakat süreçler çok daha fazla etkiye sahip olduğundan analizde geri planda kalmıştır. Bu açıdan bakıldığından elde edilen bulgular hem teorik hemde pratik açıdan literature önemli katkılar sağlamaktadır.Anahtar KelimelerBilgi Yönetimi, Bilgi Yönetimi Altyapı Yetenekleri, Bilgi Yönetimi Süreçleri, Örgütsel Etkinlik.
Özet (Çeviri)
Infrastructure capabilities of knowledge management and effects of processes? of knowledge over management organizational performances have been examined in this research. Infrastructure capabilities of knowledge management are the required infrastructure capabilities for knowledge management in organization. These are structure of organization, technology and its culture. Briefly, culture of organization is total shared values and knowledge management is the preliminary condition for knowledge management process in the organization, in other words culture of organization affects knowledge management process. Besides that, other infrastructure capability of technology, affects knowledge management process because of it facilitates getting information.Infrastructure capabilities of knowledge management affect knowledge management processes. Knowledge management processes and infrastructure capabilities more affect organizational activity because of they placed side by side. This research?s aim is bring up the infrastructure capabilities of knowledge management?s influences on knowledge management process and organizational activity. Research performed at one of the biggest inspection company?s headquarters of our country?s and headquarters of a bank?s that?s headquarters located in İstanbul. Poll has been used in the research as scale that prepared by Andrew H. Gold, Arvind Malhotra and Albert H. Segars (2001). Model evaluated with analysis of linear regression in program of SPSS 16.0. Therefore;Organizational structure, technology and organization culture appear that they have influence on collecting information. Organizational structure and culture are appear that knowledge management processes such as transforming usable information, applying transformed information to the organization, protection of information and infrastructure capabilities are influence the activity. Knowledge management affects all processes activity but more effect has seen at the practice. Infrastructure capabilities and knowledge management processes affect organizational activity but analysis has gotten minor importance because of processes have more effect. Received findings are supply important assistances to literature about both theoretical and practical side when pay attention to this point of view.KeywordsKnowledege Management, Infrastructure capabilities of Knowledge Management, Knowledge Management Process, Organizational Structure.