İlköğretim okulu yöneticilerinin bilgi yönetimi yeterlikleri
Elementary school administrators' knowledge management competences
- Tez No: 241593
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH PAŞA MEMİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Eğitim ve Öğretim, Information and Records Management, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı Bolu ilinde görev yapmakta olan, ilköğretim okullarında görevli yöneticilerin bilgiyi yönetme rollerine ilişkin ilköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerinin görüşlerinin belirlenmesidir.Araştırma tarama modeliyle yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini 2007 ? 2008 eğitim ? öğretim yılında Bolu ilinde görev yapan ilköğretim okulu yöneticileri ve ilköğretim okulu öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırma için Çınar (2002) tarafından geliştirilen likert tipi ?Bilgi Yönetimi Ölçeği? kendisinden izin alınarak kullanılmıştır. Anket sorularına yönetici ve öğretmenlerce verilen yanıtların frekans ve ortalamaları hesaplanarak, gerekli testler yapılarak bunlarla ilgili tablolar oluşturulmuş ve yorumlanmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, ilköğretim okulu öğretmenleri, ilköğretim okulu yöneticilerini; bilginin elde edilmesi boyutunda orta düzeyde yeterli, bilginin paylaşılması, bilginin kullanılması ve bilginin depolanması boyutlarında üst düzeyde yeterli olarak, ilköğretim okulu yöneticileri kendilerini bilgi yönetimi tüm alt boyutlarında üst düzeyde yeterli olarak algılamaktadırlar. İlköğretim okulu öğretmenleri ile ilköğretim okulu yöneticileri görüşleri arasında bilgi yönetimi alt boyutlarının tümünde anlamlı farklılığın olduğu görülmüştür. İlköğretim okulu öğretmenlerinin görüşleri arasında kıdem değişkenine göre anlamlı farklılığın olduğu, branş ve yaş değişkenine göre ise anlamlı bir farklılığın olmadığı, ilköğretim okulu yöneticileri görüşleri arasında kıdem, branş ve yaş değişkenine göre anlamlı farklılığın olmadığı sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to determine opinions of the elementary school administrators and teachers who have been serving in the Province of Bolu in regard with attendant administrators? knowledge management roles in the elementary schools.It has been carried out with research ? screening model. The elementary school administrators and elementary school teachers serving in the Province of Bolu in 2007 - 2008 education semester have constituted the research?s phase. A likert type `?Knowledge Management Scale?? that has been developed by Çınar (2002) for the research has been used by obtaining a permission from him. Concerned tables have been created and interpreted by calculating frequency, percentage and averages of responses that have been given by the administrators and teachers to questionnaire questions and performing necessary tests in regard with them.According to the results of research, elementary school teachers perceive elementary school administrators adequate at medium level indimension of obtaining knowledge and at top level in dimension of sharing, using and storage of knowledge and elementary school administrators perceive themselves adequate at top level in all lower dimensions of knowledge management. It has been seen that there is a significant difference in all of lower dimensions of knowledge management between the opinions of elementary school teachers and elementary school administrators. It has been concluded that there is a significant difference among the opinions of elementary school teachers according to the seniority variance and that there isn't a significant difference according to the variances of branch and age and that there is no significant difference among the opinions of elementary school administrators according to the variance of seniority, branch and age.