İlköğretim okulu yöneticilerinin öğretim liderliği rollerini gerçekleştirme düzeyleri (Burdur-Isparta illeri örneği)
Instructional leadership roles of primary school managers
- Tez No: 92837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET Bu araştırmanın temel problemini; ilköğretim okul yöneticilerinin öğretim liderliği davranış boyutlarından hangilerini ne düzeyde gerçekleştirdikleri ile yöneticilerin davranışlarını hangi felsefi yaklaşımın etkilediğini belirlemek, oluşturmaktadır. Bu araştırmanın genel amacı, ilköğretim okul müdürlerinin öğretim liderliği rollerini gerçekleştirme düzeylerini belirlemektir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Burdur ve İsparta illerindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okulları oluşturmuştur. Bu okullarda çalışan 600 öğretmen ve 78 okul müdürü araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Ancak öğretmenlerden 487'sinin, müdürlerden de 63'ünün doldurduğu anketler araştırmaya uygun bulunmuştur. Araştırmaya bilgi toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Taslak anket geliştirildikten sonra içerik geçerliğini kontrol etmek için uzman görüşü alınmıştır. Anketin anlaşılıp anlaşılmadığını kontrol etmek için de öğretmen, okul müdürü ve ilköğretim müfettişlerinden yararlanılmıştır. Geliştirilen anket valiliklerden uygulama izni alındıktan sonra merkezdeki ilköğretim okullarına Uygulama Dersi için giden öğrencilerce uygulanmıştır. Uzak olan ilköğretim okullarına mektup yoluyla ulaşılmış ve anketler doldurtulmuştur. Elde edilen veriler bilgisayara kaydedildikten sonra SPSS programı ile istatistik analizler yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre tablolar oluşturulmuş ve yorumlanmıştır.ilköğretim okul yöneticileri öğretim liderliğinin; okulun çevresini öğrenme ve öğretmeye uygun hale getirmek için çalışma, okulun amaçlarını geliştirebilmek için öğretmen ve velilerle işbirliği yapma, yeni göreve başlayan öğretmenin yetişmesi için ortam ve imkan sağlama, öğretim etkinliklerinin yıllık plana uygun olarak yapılmasını sağlama, öğrenmeyi engelleyen problemlerin temeline inerek çözmeye çalışma, okul ile çevre arasında öğretim konusundaki çatışmaları gidermek için çalışma, öğretmeni değerlendirirken tarafsız davranma, öğretmenler kurulunca alınmış kararlara uyma, öğretime yardım eden bir okul atmosferi geliştirmek için çalışma, çalışanlar için güven ortamı oluşturma rollerini her zaman gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar. Buna karşılık, öğrencilerin fiziksel ve sosyal gelişimi için ortam hazırlama, derslere girerek örnek dersler verme, öğretmenlere öğretim yeterlilikleri konusunda geribildirimde bulunma, öğretmenleri sınıflarında düzenli olarak gözleme, öğretmenlerle daha samimi bir hava oluşturmak için çay saatinde öğretmenler odasına gelme rollerini yöneticiler daha alt düzeylerde gerçekleştirmektedirler. ilköğretim okul yöneticileri, eğitime ilişkin felsefi yaklaşımlardan“varoluşçuluk ve ilerlemecilik”le ilgili her zaman uygulamaya koyarken“esasicilik”ile ilgili ilkeleri daha alt düzeyde uygulamaya koymaktadırlar. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The determination of the primary school managers' level of realizing which dimensions of the insructional leadership behaviours and the determination of which philosophical approaches affect the behaviours of the managers constitute the main problem of this resaarch. The general goal of this research is to determine the primary education school managers levels of realizing the instructional leadership roles. The survey-type is used in this research. The primary schools which are bound to the Ministry of Education in Burdur and İsparta constitute the universe of this research. 600 teachers and 78 school managers working in these schools constitute the sample of this research. However, the guestionnaires filled in by 487 of these teachers and 63 of these school managers were approved for this research. What's more, by means of guestionnaires, information for this research is gathered. After a draft of the Questionnaire is developed, the opinion of an expert is asked in order to check the validity of its content. Moreover, in order to check whether or not this guestionnaire is understood, teachers, school managers and primary education inspectors are used. The advanced guestionnaire is applied by the university students of Practice lesson who went to primary schools in the centre of the cities after permission for application is taken from the governorships. The primary schools, which are far away, are reached by means of letters, and the guestionnaires are also filled in by them. xuAfter the data obtained from these Questionnaires are loaded into the computers, statistic analysis is done by SPSS programme. Tables are formed and interpreted according to the results of the analysis. The primary school managers always try to realize the follwing instructional leadership roles: working for making the surroundings of the school appropriate learning and teaching, cooperating with the teachers and the parents for improving the goals of the school, providing the new teachers who have just begun to work with the atmosphere and opportunity for their training, ensuring the appropriateness of the instructional activities to the yearly plan, working for solving the problems fundamentally which hinder learning, working for removing the arguments about the instruction between the school and environment, being impartial in the evaluatin of the teacher, obeying the decisions made by the teachers' committee, working for developing a school atmosphere that helps to the instruction, and organizing a trusty atmosphere for the workers. On the cortrary, the managers realize the following roles in the lower lewels: preparing an atmosphere for the physical and social development of the students, giving sample lessons by participating in the lessons, giving feedback to the teachers about their instructional competence, observing the teachers regularly in their classes, coming to the teachers' room at the time for being sincere with the teachers. Although the primary school managers always apply the principles of“existentialism”and“progressivizm”related to education, they apply the principles of“essentialism”in the lower levels. Xlll XC YÜKSEKÖ?RETİM KUROLU