Zayıf manyetik alanlarda 'yüksek sıcaklık süper iletkenlerinde' kritik akım histerezesi
- Tez No: 24160
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ABUKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmada, zayıf manyetik alanlar altında kritik akımın histerezisim inceldik. Yüksek sıcaklık süperiletken Bİ2-x(Pb)xSr2Ca2Cu308 ve YıBa2Cu3C>6+8 bileşiklerini, kaü -hal reaksiyonu metodunu kullanarak ve çeşitli ısı - işlem programları uygulayarak, hazırladık. Örneklerin tdirençleririv dört uç ac - metodunu kullanarak ölçtük.Örneklerm ac manyetik suseptibiliteleri ( yalnız gerçek kısmını ) bir Lock - in amplifikatör kullanarak, karşılıklı indüktans tekniğiyle ölçüldü.Bu ölçümlerden süperiletken geçiş sıcaklığı Tc(R*=0), Bi (2223) sistemi için yaklaşık 105K - 107K olarak Y(123) sistemi için yaklaşık 90K olarak ölçülmüştür.Direncin hızla düşmeye başladığı sıcaklıklar (Tc on ),Bi(2223) sistemi için yaklaşık 110K Y(123) sistemi için yaklaşık 92K olarak ölçülmüştür. Kritik akım değerlerini dört - uç tekniğini kullanarak ölçtük ve bu, uygulanan manyetik alanın polaritesini değiştirerek gerek sıfır alanda soğutulan (ZFC) ve gerekse alanda soğutulan (FC) örnekler üzerinde gerçekleştirildi.Uygulanan alan,sıvı azot kabı içine yerleştirilen basit bir bakır selenoid tarafından üretilmektedir.Akım yönü daima uygulanan alana dik durumdaydı.Kritik akım değerleri, I -V karekteristik eğrilerine 3^ıV kriteri uygulanarak tespit edildi.Ic(H) eğrilerinde histerezis gözlendi Zayıf alan altında bu gözlenen histerezis mekanizmasında olduğu gibi, tanecik sınırlarında (zayıf *bağlar ) perdeleme akımının akışına göre manyetik alanın vektör toplamını belirttik ve lokal olarak uygulanmış tarayıcı alanın şiddetinin değiştirilmesi ile efektif bir manyetik indüksiyon akısı verir.Taneçikler arası bölge içinde de tutulan akı değerine katkıda bulunur,bu yüzden açık bir tarzda gerçek mekanizmayı teşhis etmek güç olur. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, we have studied the hysteresiz of the critical current under weak magnetik fields.We have prepared our samples from hing - Tc supercoducting Bİ2-x(Pb)xSr2Ca2Cu308 and YiBa2Cu306+8 compounds by using a method of solid - state reaction,following a series of heat treatment programs. The resistance of the samples.cut from pellets, were measured by ac - method using 4- probe technique.The ac magnetik susseptibility (real part only) of the samples were measured by using a Lock -in amplifier and mutual inductance technique.From these measurements, the superconducting transition temperature Tc for Bi (2223) system measured as Tc (R=0) ~ 105K - 107K and for Y(123) system as Tc(R=0) z 90K.The on -set values were measured as TC~110K for Bi (2223) and TC~92K far Y(123). The critical current values were measured by employing four- probe technique and this has been caried out both in zero- field -cooled (ZFC) and field -cooled (FC) by sweeping the applied field in both polarities around zero value.The applied field was produced by a simple copper wound selenoid,plonged into liquid nitrogen bath.The current direction was kept always perpendicular to the applied field.The critical current values were determined by applying 3p.V criteria on the I - V characteristics curves.From Ic(H) curves the hysteresiz observed. As the mechanism for this observed hysteresiz under weak field, we have signed that the vector addition of the magnetic flux due to screening currents flowing in the grain - boundries (weak -links ) and the applied field locally, gives an effective magnetic induction flux varying with the intensity of the sweeping applied field. The trapped flux wthin the intergranular regions also contributes to this effective flux value in the sample.hence if becomes quite difficult to identify the true mechanism in a clear cut manner. 47