Difostin ligandlı pt (II) komplekslerinin sentezleri ve yapılarının aydınlatılması
- Tez No: 24161
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SARIKAHYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu çalışma, Pt(L-L)X2 tipi komplekslerden çıkılarak, [Pt(L-L)(PPh3)X]X ve [Pt (L-L)(L'-L,)]X2 tipi (L-L - dppm, dppe, dppp, dchpe, X=C1\ Br“) Pt(II) komplekslerinin sentezi; elementler anaiiz,spektroskopik veriler ve iletkenlik ölçümleri ile yapılarının aydınlatılması ve [Pt(dppe)Cİ2Î ile (CH3)4P2S2 arasındaki reaksiyonun incelenmesini kapsamaktadır. Pt(L-L)X2 (L-L - dppm, dppe,dppp, dchpe X=C1\ Br”) kompleksleri için bulunan v PJ.Q ile 1 Jp.pt değerlerinin literatür verileri ile uyumlu olduğu görülmüştür. 'O p^ değerleri 200 cm'1 in alanda olduğu için ir spektrofotometre ile tespit edilememiştir. Literatürde olmayan [Pt(dppm)(PPh3)Br]Br, [Pt(dppe)(PPh3)Br]Br, [Pt(dppp) (PPh3)Br}Br, [Pt(dchpe)(PPH3)Br]Br kompleksleri sentezlenerek Cl' lü türleri ile karşılaştırılmış ve Cl“ - »-Br”değişmesi ile 1 Jp.pt değerlerinin farklı halka sistemleri için sistematik bir değişme göstermediği saptanmıştır. 1 Jpa.pt değerlerine bakılarak PPh3 in trans etkilemesinin halka sistemleri açısından dppm > dppp > dppe > dchpe şeklinde olduğu bulunmuştur. [Pt(dppe)(dppm)]Br2, [Pt(dppe)(dppp)]Br2, [Pt(dchpe)(dppm)]Cl2, [Pt(dchpe) (dppe)]ÇÎ2» [Pt(dchpe)(dppp)]Cİ2, komplekslerinin 3lp{lH}-nmr ölçümleri, tüm komplekslerde halojenin Cl“ ya da Br”olmasının ^p.pt değerlerinde sistematik bir değişim oluşturmadığım göstermiştir. Beşli halka içeren sistemlerin karşısındaki ligandın P-Pt bağ kuvvetlerinin dppp > dppe > dppm şeklinde değiştiği saptanmıştır. R grupları farklı, ancak aynı halka üye sayısına sahip komplekslerde, P-Pt bağ kuvvetleri Ramı > Raril şeklindedir. Her iki grupta yer alan komplekslerin uv spektrumlan, M - > L, L - > M yük transfer geçişleri ligandın ü - > Tl* ve bazı komplekslerin d-d geçişlerini toplam şeklinde değerlendirilmiştir. İletkenlik verileri ile 31P{ ^J-nmr ölçümleri birlikte değerlendirildiğinde kompleks yapılarını desteklemiş, ancak bu tür komplekslerde dış koordinasyon küresindeki 123halojenin platin'in 5. yada 6. koordinasyonundan yaklaştığı konusunda kesin sonuç vermemiştir. Bu konuda kesin veri olan x-ışınlar kristalografisi için tek kristal elde etme gayretleri sonuç vermemiştir. [Pt(dppe)Cİ2] ile (CH3)4P2S2 ün metanollü, metanol ortamında ısıtılarak aseton ortamındaki etkileşimleri sonucu ele geçen ürünlerin elementler analizleri, ir ve uzak ir ile 31P{1H}-nmr ve VH spektrumlan alınmış ve değerlendirilmeleri yapılmıştır. Kesin sonuca varmak mümkün olmamakla beraber, ele geçen veriler yapının, tmdfds ligandlarımn değişime uğrayarak ve köprü yapıcı durumda olması sonucu binükleer bir kompleks olduğunu düşündürmektedir. 124
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim, of this study was the synthesis of [Pt(L-L)X2], [Pt(L-L)(PPh3)X]X, [Pt (L-L)(L,-L')]X2, [L-L (L'-L*) = dppm, dppe, dppp, dchpe,; X=C1“, Br”] type complexes. Furthermore, their structures were determined by using spectroscopic data, conductance data and elemental analysis and the reaction between [Pt(dppe)Cİ2İ and (CH3)4P2S2 was also examined. It was noticed that v p^j and ^p.pt values for [Pt(dppe)X2] type complexes were similar to literature data, v p^g,. data couldn't be obtained because of not having the far ir spectrophotometer. [Pt(dppm)(PPh3)Br]Br, [Pt(dppe)(PPh3)Br]Br, [Pt(dppp)(PPh3)Br]Br complexes, not mentioned in literature, were synthezised. These complexes indicated that, for different ring systems, \ Jp.pt values don't vary evenly up on a change of the halide ion. In ordering of trans effect of PPh3, on the ring systems, was found as dppm > dppp > dppe > dchpe by evaluating the ^p.pt data. 31P{1H}-nmr spectra of [Pt(L-L)(L'-L')]X2 type complexes indicated that, in the case of using CI“ or Br”ion, ^p.pt values don't vary evenly upon a change of the halide ion. It was determined that P-Pt bond strengths of the ligands which are located on the opposite of the five members ring, changed as dppp > dppe > dppm. The P-Pt bond strengths of the complexes which have the same ring members with R groups were defined as Ralkyl > ^aryl. The uv-spectra of the [Pt(L-L)(PPh3)X]X and [Pt(L-L)(L'-L')]X2 type complexes were evaluated and it was seen that the spectra included the M - > L and L - > M change transfers, ligand II - > II* transitions and metal d-d transitions for some complexes. Conductance data and 31P{ ^Jnmr data were evaluated together and it was seen that these data supported the identification of the complexes, however, these data didn't give concrete results for the approach of the halogens which are located out of the coordination sphere to the platinum. Furthermore, for this aim, suitable single crystals 125couldn't obtained for x-ray crystallorgraphy. The reaction between [Pt(dppe)Cİ2)] and (CH3>4P2S2 was investigated under different conditions. The possible structure of products were discussed in the light of elemental analysis, ir, far-ir and 31P{1H}-nmr spectra. Although the data at hand don't allow us to offer definite structures, it seems probable that the complexes is question are binuclear, in which (CH3)4P2S2 is bridging bidentate in cis(or gauche) conformation in contrast to the free ligand. 126