Küreselleşme ve kalkınma ilişkisi
Relationship of globalization and development
- Tez No: 241608
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL ZEHİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Küreselleşme; mal ve hizmetlerin, üretim faktörlerinin, teknolojik birikiminve finansal kaynakların ülkeler arasında serbestçe dolaşabildiği ve faktör, mal,hizmet ve finans piyasalarının giderek bütünleştiği bir süreçtir. Kalkınma ise; kendikendine sürdürülebilen büyüme, üretim biçiminde yapısal değişme, teknolojikyenilik, sosyal, siyasal ve kurumsal yenileşme ve insanların yaşam koşullarındakiyaygın iyileşme olarak tanımlanabilir.Dünya nüfusunun dörtte üçlük bir kısmını oluşturan azgelişmiş ülkelerönemli bir kalkınma sorunuyla karşı karşıya bulunmaktadır. Bu soruna karşı, çeşitliyollar aranmakta, farklı kalkınma stratejileri uygulanmakta ancak bu yapılanlarküreselleşmeden bağımsız halde ilerleyememektedir. Küreselleşme ile dünyanınherhangi bir ülkesinde meydana gelen ekonomik istikrarsızlık veya kriz tüm dünyaülkelerini etkisi altına alabilmektedir. Uygulanan kalkınma politikaları bir andaboşa çıkabilmekte ve ülkelerin kalkınma düzeyleri bir anda yıllarca geriyegidebilmektedir.Bu çalışmanın amacı küreselleşme ile kalkınma arasındaki ilişkiye açıklıkgetirmektir. Bu amaç doğrultusunda küreselleşme kavramı kapsamlı şekilde elealınmış, kalkınma kavramı, çeşitleri ve teorileri irdelenerek, küreselleşme vekalkınma arasındaki ilişki dünya ülkelerindeki kalkınma çabaları ile birlikteaçıklanmaya çalışılmıştır.Sonuçta küreselleşme ülkelerin
Özet (Çeviri)
Globalising is a process, that goods and services, production factors,technological aggregation and financial sources can circulate freely around the allworld countries and factor, goods, services and financial markets can become aunited whole from day to day. Also development can be defined as an enlargement,that can be continued by itself, a structural change in production manner, atechnological innovation, a social, political and institutional renewment and animprovement on human life conditions.Insufficient developed countries, that covers 3/4 of world population, becomeface to face an important development problem. Against this problem, various wayshave been searching, different development strategies has been applying but theseways and applications can not improve as independent from globalising. Withglobalising, economical unstablity or crisis in any world country can effect all overthe world. Applying development policies can come to naught and countriesdevelopment levels can go back fro years.The object of this thesis is to bring a clarity relation between globalising anddevelopment. Globalising concept has been taken up extensively with direction ofabove mentioned object and has been explained by studying development concept,kinds and theories. Relation between globalising and development has beenexplained by world countries development efforts.As a result of this, globalising is designated as main factor of countrieseconomical policies and it means that this process forms more difficulties thanopportunities for development and it is in contradiction with development aim.