Küreselleşme ve kalkınma ilişkisi'nin dinamik panel veri analizi: Türkiye ve gelişmekte olan ülkeler örneği
Dynamic panel data analysis of relationship between globalization and development: The example of Turkey and developing countries
  1. Tez No: 639086
  2. Yazar: SİNEM DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN BAKKALCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Küresel sistem içinde gelişen“Kalkınma Ekonomisi”toplumun yaşam standartlarını en iyi seviyeye çıkararak sağlıklı bireylerden oluşan bir toplum oluşturmayı amaç edinmektedir. Küreselleşme sürecinin beraberinde doğru kalkınma stratejileri uygulanmadıkça, ülkelerin gelişmişlik düzeyleri ilerleme gösterememektedir. Bu çalışmanın amacı, gelişmekte olan ülkelerde küreselleşme ve kalkınma ilişkisinin küreselleşmenin boyutları ve makroekonomik değişkenler yardımı ile araştırılmasıdır. Bu amaçla 1990-2017 yıllık verileri kullanılarak Türkiye özelinde“Vektör Otoregresif Model”(VAR) tekniği ve gelişmekte olan ekonomilerde,“Dinamik Panel Veri Analizi, Genelleştirilmiş Momentler Metodu”(GMM) ile analizler gerçekleştirilmiştir. Tüm ampirik bulgular doğrultusunda, tezin kavramsal ve teorik bölümlerinde savunulan görüş desteklenmektedir. Ekonomik büyüme kalkınmanın bir koşulu olmakla birlikte ülkelerin kalkınma kriterlerinde tek başına yeterli olamamaktadır. Küreselleşmenin ekonomik, sosyal ve politik boyutlarının küresel arenada rekabet üstünlüğü sağlayabilmesi kalkınmışlık düzeyi ile gerçekleşebilmektedir. Bu nedenle politika yapıcıların vereceği kararlar da öncelikle beşerî sermayeye yapılacak yatırımların geliştirilmesi ve anlamlı bulunan ekonomik, sosyal ve politik küreselleşme de geliştirilebilecek yönetmelikler bu ülkelere politika önerisi olarak sunulabilmektedir.
Özet (Çeviri)
“Development Economy”which develops in global system aims creating a society which consists of healty individuals by rising living conditions of society to its highest point. Unless right developing stratagies are implemented along with globalization process, the development level of countries shows no progress. The purpose of this study is researching the relationship of globalization and development in developing countries with the help of dimensions of globalization macroeconomic variables. With this purpose by using 1990-2017 annual dates in particular of Turkey the technique of“Vector Autoregressive Model”(VAR) and in developing economies with“Dynamic Panel Data Analysis, Generalized Method Of Moments”(GMM) have been done. In line with all empirical finds the wiev aduacated in conceptual and theoric parts of thesis is being supported. Economic growth along with being a requirement of development is not enough in development criterion of globalizations providing competitive superiority in global area can come true with the level of development. Therefore in the decisions politic maters will give firstly improving investments that will be made to human capital and regulations that can be improved in economic, social and political globalization which are found sensible can be offered as political advice to these countries.