Kosova'nın Türkiye açısından stratejik önemi
Kosovo's strategical importance for Turkey
  1. Tez No: 241609
  2. Yazar: FUAT ZAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AYNURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Tarih boyunca Balkanlar'ı yönetmek, Batı ve Doğu güçlerini kontrol edebilecek üstünlüklere sahip olunabileceği anlamını taşımıştır. Kosova, Balkanlar'da her yönüyle kilit rol oynayan, bölgenin minyatür bir örneği olma özelliği göstermektedir. Kosova, batısında yer alan Sancak ile birlikte düşünüldüğünde Türkiye'den Bosna'ya uzanan bir zincirin halkasını tamamlamaktadır. Tüm Balkanlarda olduğu gibi Kosova'da da Türk varlığının devam etmesi, Türkiye için gerek güvenlik gerekse milli menfaatler açısından gereklidir. 600 yıldan fazla Türklerin yaşadığı bir bölge olan Kosova, Türk Dünyası için vazgeçilmez bir bölgedir. Bu bölgenin muhafazası geleceğin Türkiye'si için çok önemlidir. Kuzeybatı istikametinden başlayarak Bihaç ? Orta Bosna ? Doğu Bosna ? Sancak ? Kosova ? Arnavutluk ? Makedonya ? Kırcaali ? Batı Trakya hattı ile Doğu Trakya'ya ulaşan kuşak Türkiye'nin hayat damarı niteliğindedir. Kosova'nın Türkiye açısından önemini üç ana başlıkta inceleyebiliriz. Bunlar Türkiye'nin bölge ile olan tarihi ve kültürel bağları ile bölgede yaşayan Türk azınlık, bir Balkan devleti olarak Balkanlardaki gelişmelerde söz sahibi olma isteği ve insani nedenlerdir. Çalışmamız, bu hususlar çerçevesinde ve Kosova'da bizzat şahit olduğumuz, hala korunan ve bozulmamış Türk gelenek ve görenekleriyle birlikte değerlendirilmiştir. Küçücük bir ülkenin taşıdığı büyük önem ve diğer ülkelerin bu ülke üzerinde kurmaya çalıştıkları etki ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Along the history to manage the Balkans means to be able to have priorities on East and West forces in order to control them. Kosovo plays an important role with its every part and has a miniature property in the region. Kosova together Sancak that lcated in the west, it completes a chain that lies from Turkey to Bosnia. Like all Balkans, the contiuity of Turkish existence is necessary both for security and national advantage. Kosovo, where Turks have been living more than 600 years, is an important region. The maintanance of this region is important for Turkish world. By starting northwest side that arrives East Thrace, , with its lines Bihac - Middle Bosnia ? East Bosnia ? Sancak ? Kosovo ? Albania ? Macedonia ? Kırcaali ? West Thrace is Turkey?s life vein. Kosova has three basic importance for Turkey. These are; Turkish minorities who have historical and cultural bonds in this region, willings to have authority in Balkans as a Balkan country and humanity reasons. Our work is considered with this subjects and together with unbreakable Turkish traditions and customs. It is tried to take up consider the importance of a smaller country and the other countries? effects upon this country.