İnsan kaynakları uygulamaları,örgüt iklimi ve iş tatmini arasındaki ilişkiler:Bankacılık sektöründe bir uygulama
Relationships between human resource practices,organizational climate and job satisfaction: An application in banking sector
  1. Tez No: 241607
  2. Yazar: DEMET TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma kapsamında Kocaeli merkez ve İstanbul Karaköy'de bulunan 4 kamu ve 15 özel bankada çalışan toplam 460 kişiye anket formu dağıtılmış, bunlardan 346 adeti geri alınmış, kullanılamayacak durumdaki 7 anket çıkartılarak 339 anket üzerinden analizler yapılmıştır. Çalışma sonucunda, İK uygulamalarının ve örgüt iklimi boyutlarının iş tatmini üzerindeki etkileri ayrı ayrı ortaya konulmuştur. Bazı İK uygulamalarının ve örgüt iklimi boyutlarının iş tatminiyle anlamlı bir ilişkisi olmadığı gözlenmiştir. Örgüt ikliminin, İK uygulamaları ve iş tatmini arasındaki ilişkide ara değişken etkisine de bakılmış; hem anket çalışmasına katılanların genelinde hem de özel bankalarda örgüt ikliminin İK uygulamaları ve iş tatmini arasındaki ilişkiyi zayıflattığı ve İK uygulamalarının yerini aldığı gözlenmiştir. Bu sonuçların yanında uygulamaya yönelik olarak da, İK uygulamalarının ve örgüt iklimi boyutlarının iş tatminini nasıl arttırabileceği, örgüt ikliminin İK uygulamalarının yerini alması hakkında değerlendirmeler ve önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the effects of human resource practices and organizational climate on job satisfaction. On the scope of this study, questionnaires are given to 460 people working in 4 public and 15 private sector banks situated in Kocaeli Central and Karaköy- İstanbul. 346 of these questionnaires are taken back. It was impossible to use 7 of them ,which are completed insufficiently, therefore the answers of 339 questionnaires are analysed. At the end of study, the effects of human resource practices and organizational climate dimensions on job satisfaction are seperately revealed. It is observed that some human resource practices and organizational climate dimensions do not have a meaningful relationship with job satisfaction. The mediating effect of organizational climate on relationship between human resource practices and job satisfaction is also analysed and observed that organizational climate weakens the relationship between human resources and job satisfaction and it has replaced human resource practices both in general and in private banks. Beside these results, some evaluations and suggestions are also given about how human resource practices and organizational climate dimensions can increase job satisfaction, and the situation of organizational climate has displaced human resource practices.