Cr (CO)6 ve tetrametil difosfin disülfür ligandı kullanılarak yeni bir kompleks sentezi ve karekterizasyonu
  1. Tez No: 7805
  2. Yazar: OZAN SANLI ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SARIKAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
- 61 - V. ÖZET Bu çalışmada UV- ışık kullanılarak Cr(CO)6 ve litera türe göre Fe(CO)5'in tmdpds ile verdiği reaksiyonlar ince lenerek, ele geçen komplekslerin elementer analiz, İR, 1 ? 1 H-NMR, P-NMR, ve kütle spektroskopi verileri ışığında karakterizasyonu yapılmıştır..Cr(C0)6 halinde ele geçen komplekslerin Cr(tmdpds), olduğu Fe(C0)5 halinde ise lite ratürde verilen ve beklenilen FegtCO)^ (|i-PSMe2)2 komp leksinin yerine Fe(C0)4 (tmdpds) kompleksinin oluştuğu gö rülmüştür. Her iki komplekste de M-S bağlarının çok zayıf olduğu saptanmıştır. Girişi içeren bölüm I'de bu çalışmada merkez atom ola rak kullanılan Cr ve Fe hakkında ayrıca ligand ile ilgili genel bilgilere, fotokimyasal reaksiyonlara' ve literatür özetlerine yer verilmiştir. Bölüm Il'de çalışmada kullanılan alet ve malzemeler ile sentezler hakkında bilgi yer almaktadır. Spektroskopik değerler ve bu değerlere dayanarak komplekslerin yapıları Bölüm III'ü oluşturan Bulgular ve Tartışma kısmında^sonuç ise Bölüm IV'de verilmiştir. Çalışmanın sonucunda 16 adet literatür yer almakta dır.
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY In this study the reactions of tetramethyldiphosphine disulphide (Me2 P(=S))2 and Cr(C0)6 ore Fe(C0)5 were investigated under UV-light. The obtained complexes were characterized by the elemental analyses and various spektroscopic data such as IR 1H-NMR 31P-NMR, and Mass spectroscopy. The resulted complex is Cr (tmdpds)3 in the case of Cr(C0)6. In the case of Fe (C0)5, the complex of Fe(C0)4(tmdpds) was obtained insteadof Fe2(C0)6 (/i-SPMe2)2 which is given in the literature. Spectroscopic daha show that the M-S bonds are very weak in the complexes. Same general knowledge about Cr, Fe and ligand and fotochernical reactions are given in the first chapter. Literatures are also summarized in the same chapter. Used apparatus, chemicals an synthesis ways are given in the second chapter. The third chapter includes discussions of the structures of the complexes by aid of spectroscopic data. The result of the study is given in the fourth chapter. There are 16 literatures at the end of the study.