II. Dünya Savaşı sonrasında Alman dış politikası
Postwar (World War II) German foreign policy
- Tez No: 241612
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 652
Özet
Bu çalışmada, iki Almanya'nın birleşmesinin temelinde yatan Alman idealizmive milliyetçiliğinin tarihsel temellerine inilerek, bu unsurların 21. Yüzyılda dünyayıhangi endişelere sürükleyeceği analiz edilmeye çalışılmıştır. Almanya'nın, ulusalbirleşmenin ardından nasıl hareket edeceğinin bir dereceye kadar tahmin edilmesininve dolayısıyla birleşmeden evvelki tavır ve davranışlarının daha net olarakkavranabilmesinin, öncelikle Alman dış politikasının analizi ile mümkün olabileceğidüşünülmüştür. Tarihinde defalarca yıkıma uğrayan ve haritadan silinme tehlikesinemaruz kalan, ancak yeniden uluslararası sistemin kaderini belirleyebilecek güçunsurlarına kavuşabilen bir devletin, geleceğinin, belirsizlikler ve istikrarsızlıklarladolu bir ortamda, az veya çok merak ve endişe hislerini uyandırması, doğalkarşılanmalıdır. Bu çalışmada İkinci Dünya Savaşı sonrası ikiye bölünmüşAlmanya'nın üzerine konan sınırlamaların ortadan kaldırılmasında, iki Almanya'nın1990 yılında yeniden birleşmesinde ve bugün Almanya'nın Avrupa Birliği'nin enönemli gücü olmasında etkili olan kısa, orta ve uzun dönemli dış politikastratejilerinin neler olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Öncelikle, Almanya'nınşimdi olduğu gibi gelecekte de uluslararası politikada çok etkin ve belirleyici biraktör olacağı varsayımından hareketle, gelecekte Almanya kaynaklı belirsizliklerinbir nebze olsun aydınlatılması, geleceğe yönelik projeksiyon yapabilmenin ön şartıolduğu kabul edilmelidir. Almanya'nın izlediği bu dış politika stratejileri, siyasalbazda bütünleşme sürecinin daha hızlı gerçekleşmesine olan etkisi bağlamında elealınmıştır. Sonuç olarak, siyasal bütünleşmenin daha ileri bir noktasına varmış birAvrupa Birliği içinde Almanya'nın, uluslararası sistem bağlamında ne gibi yeniroller üstlenebileceği, Almanya'nın ittifak politikası, Avrupa politikası, Doğupolitikası ve genel olarak da küresel politikası incelenmeye çalışılmıştır. Bubağlamda Türkiye-Almanya ilişkilerine 1990 sonrası gelişmeler ışığında geniş olarakyer verilmiştir. Almanya; tarihi geçmişi, ekonomik gücü, stratejik konumu vegelecekte küresel politikada oynayacağı muhtemel roller açısından yakından vedikkatle izlenilmesi gereken bir ülkedir. Acaba Almanya'nın dış politikası tekrardirilen ?Lebensraum? mudur?
Özet (Çeviri)
In this study, the German idealism and nationalism which lies on the basis ofthe unification of two German nations, will be traced back to their historical groundsand thus an analysis about the worries that they will bring in the 21st century will beexposed. It is thought that it is only possible to understand how the country wouldbecome after reunification and thus understanding how it was before the unification,by analyzing the German foreign policy. In the age of unstability and uncertainties, itshould be considered natural to worry and wonder about the future of a nation whowas exposed to total corruption many times in her history but became a powerfulstate that determined the fate of the international systems each time in the end. In thispaper; the short, middle and long term political strategies which were dominant inthe removal of the restrictions for the divided Germany after World War II, in thereunification of them in 1990, and for the country to be the leading force in the EUwill be put forward. First of all, it should be accepted that to make future-orientedsearches, it is a preliminary must to enlighten the Germany ? origin uncertainties ofthe past because it?s estimated that Germany will be a leading and determining actorof the political scene in the future as it is now. These foreign policies of Germany areexamined in connection to their impact on fast developing of the reunification onpolitical basis. As a result, in a European Union that reached a farther aim of politicalunification, the role of Germany on international grounds, on its alliance policy, itsEuropean policy, East policy, and generally speaking, on its global policy, is to beexamined. Thus, Turkey ? Germany relations after the developments in 1990 are alsoincluded respectively. Germany, with her history, economical power, strategicallocation and the possible role that it is going to play in the global politics of thefuture, is a country to observe closely and attentively. Does the foreign policy ofGermany mean the revival of ?Lebensraum??