Enfâl sûresinin içerdiği hükümler ve Tefsîru't-Tahrîr ve't-Tenvîr ekseninde değerlendirilmesi
The evaluation of the rules including of sura of al-Anfal within the framework of Tafsir al-Tahrir wa al-Tanwer
  1. Tez No: 241643
  2. Yazar: MUHAMMED SADIK KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez, Enfâl sûresinin içerdiği itikâdî, fıkhî, ahlâkî, psikolojik ve sosyolojik hususlarla ilgili, sosyal bilimler bağlamında `ilke', `kural' ve `çıkarımlar' anlamındaki hükümlerin Tefsîru't-Tahrîr ve't-Tenvîr ekseninde değerlendirilmesini konu edinmektedir. Hükümlerin Enfâl sûresi çerçevesinde ele alınması, sûrenin muhtevâsının zengin olması sebebiyledir. Hükümleri, eserin son dönem tefsir kaynaklarından birisi olması ve müellifi Muhammed Tâhir b. Âşûr'un ayetleri tefsir ederken oldukça özgün ve edebî bir üslûp benimsemesinden dolayı özellikle Tefsîru't-Tahrîr ve't-Tenvîr bağlamında değerlendirdik.Enfâl sûresindeki hükümlerin, Tefsîru't-Tahrîr ve't-Tenvîr ekseninde ulaşabildiğimiz diğer tefsir kaynaklarıyla karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi, sûreye daha geniş perspektiften bakmamıza vesile olmuş; İbn Âşûr'un özgün bakış açısıyla beraber engin yorum gücünü sentezlemesi de sûrede geçen farklı bilim dallarına ait hükümler hakkında daha etraflı ve orijinal bilgilere sahip olmamızı sağlamıştır. İbn Âşûr'un müfessirliğini ve İslâmî ilimlere olan vukûfiyetini, oldukça zengin içeriğe sahip bir sûrenin tahlil edilerek bir nebze de olsa tanıtılmasını amaçlayan bu tez, bu anlamda yapılacak çalışmalara da ön ayak olacak ve onlara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been dealt with the evaluation of rules meaning of principle, order and inferences about faith, fiqh, ethic, psychological and sociological, in the context of social sciences within the Framework of Tafsir Al-Tahrir Wa Al-Tanwer. The rules have been studied within the Framework of Tafsir Al-Tahrir Wa Al-Tanwer due to having the al-Anfal Sura of the affluent contents. Tafsir Al-Tahrir Wa Al-Tanwer has been dealt with because this work is one of the contemporary resources of tafsir and his writer Muhammad Tahir b. Ashur took on verses of the Koran originally and literary.The rules including sura al-Anfal have been compared with the other resources of tafsir, so more wide perspective has been provided to us. The original perspective and immense exegesis talent of Ibn Ashur has presented some original and extensive information about different disciplines. This thesis aim to present the authority on the Islamic Sciences and commentator of Ibn Ashur by studying of a Sura of the affluent contents in this respect, help the latter studies about his.