Hz. Muhammed'in hayatında rahmet tezahürleri
The compassion appearings at life of Muhammad
  1. Tez No: 241642
  2. Yazar: YAVUZ SELİM GÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AĞIRMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmamızda ?Hz. Muhammed (s.a.v)'in Hayatında Rahmet Tezahürleri? konusunu işledik. Bu tez bir giriş ve üç bölümden oluşur. Giriş bölümünde rahmetin anlamı ve insanların rahmet ihtiyacı hakkında bilgiler verdik. Rahmet kavramının İslam'daki yerine kısaca temas ettik.Birinci bölümde, Hz. Muhammed (s.a.v) `in çevresinde merhamete ihtiyacı olan insanlara karşı muamelelerini işledik.İkinci bölümde ise, insan hayatında önemli yere sahip olan hayvanlara karşı Hz. Muhammed (s.a.v)'in sevgisini ele aldık. O'nun yapılmasını istediği veya yasakladığı konulara değindik.Üçüncü bölümde de, Hz. Muhammed (s.a.v)'in, ağaç, orman sevgisi ve şehir düzeni konusunda uygulamalarını ele aldık.Bu çalışmamızda Hz. Muhammed (s.a.v)'in hayatında yer alan güzel uygulamalarını günümüze ışık tutacak şekilde anlatmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In our study, we have studied ? The Compassion Appearings at Life of Muhammad?. This thesis has an introduction and three chapters. In introduction, we gave konowladge about meaning of compassion and need the compassion of human. We touched on concept of compassion in Islam shortly.In first chapter, we studied Muhammad?s behaviour to persons who need compassion in his surrounding.In second chapter, we studied Muhammad?s love to animals which has an importance at life of human. We touched on his orders and bannings.In third chapter, we studied Muhammed?s love to tree, forest and applications of city planning.In our study, we want to describe applications at life of Muhammed, to be prototype.