Lorraine Hansberry'nin a Raisin in the Sun adlı yapıtına toplumbilimsel yaklaşım
Sociocriticism and a study on a Raisin in the Sun by Lorraine Hansberry
- Tez No: 241644
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, American Culture and Literature, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, toplumbilimsel eleştirinin ve Amerikan Tiyatrosu siyahi kadın oyun yazarlarından Lorraine Hansberry'nin A Raisin in the Sun adlı yapıtının toplumbilimsel yaklaşımlarla açıklanması amaçlanmaktadır.Çalışmamız Giriş, üç Ana Bölüm ve Sonuç bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümü, Amerikan tarihi içerisindeki kölelik dönemi ve bu dönemin Siyahi Tiyatro üzerindeki etkisini ele almaktadır. Birinci bölümde, okura kolaylık sağlaması bakımından oyunu inceleyeceğimiz yöntemi, toplumbilimi ve toplumbilimsel eleştiriyi açıklamaya çalıştık. İkinci bölümde gelişim ve değişimleriyle birlikte Siyahi Tiyatro'yu anlatarak, Lorraine Hansberry'nin oyun yazarı kimliğiyle Siyahi Tiyatro içerisindeki yeri ve önemini vurgulamaya çalıştık. Üçüncü bölümde ise Lorraine Hansberry'nin A Raisin in the Sun adlı yapıtını irdeleyerek toplumbilimsel yaklaşımla çözümlemeye çalıştık. Sonuç Bölümü, incelediğimiz yapıtın, yapıtın yazarının ve uygulanan yöntemin önemini vurgulamaktadır.Afrika-Amerika Tiyatrosu'nun başat yapıtlardan A Raisin in the Sun'ın ve yazarı Lorraine Hansberry'nin Siyahi Tiyatro'ya olan katkılarını açıklayabilmede toplumbilimsel eleştiri yönteminin en uygun yöntem olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze A Raisin in the Sun by Lorraine Hansbberry, one of the prominent African-American playwrights, through Sociocritical approach.This study consists of three chapters with an Introduction and a Conclusion. In the Introduction, it is intended to focus on slavery period in American history and its effect upon Black Theater. In the first chapter, sociology and sociocriticism are examined in order to clarify the approach for the analysis of the play. In the second chapter, Black Theater with its improvements and changes is examined and Lorraine Hansberry?s craftsmanship in dramatic literature is emphasized. In the third chapter, A Raisin in the Sun is analyzed through Sociocritical approach in details. Conclusion emphasizes the significiance of the play, its playwright and Sociocriticism, as an appropriate theory to analyze the play, in question.We have determined that Sociocriticism is the most relevant method in overall analysis of the play, A Raisin in the Sun.