Ülkelerarası evlat edinme
Intercountry adoption
  1. Tez No: 241647
  2. Yazar: ELİF ÇÖREKÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET CEMAL RUHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Ülkelerarası evlat edinme, büyük savaşlardan, özellikle de I. ve II. Dünya Savaşlarından sonra, kimsesiz ve bakıma muhtaç çocuk sayısında meydana gelen artışa bağlı olarak gelişen büyük çaptaki küresel sorunun giderilme yolu olarak önerilmiştir.1993 Tarihli Çocukların Korunması ve Ülkelerarası Evlat Edinme Konusunda İşbirliğine Dair Sözleşme'ye göre, ülkelerarası evlat edinme, mutad meskeni bir âkit devlette bulunan küçüğün, mutad meskeni bir başka ülkede bulunan kişi veya eşler tarafından menşe Devlette evlât edinildikten sonra kabul eden Devlete götürülmüş olması, götürülmekte olması veya götürülmek üzere olmasıdır.Ülkelerarası evlat edinmeye tüm yönleri ile temas edilecek olan bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, öncelikle ülkelerarası evlat edinme kavramı tanımlanarak, ülkelerarası evlat edinmenin hukuki niteliği, ülkelerarası evlat edinmenin tarihçesi ve ona duyulan ihtiyaç hakkında bilgi verilecek, ardından 1993 Tarihli Çocukların Korunması ve Ülkelerarası Evlat Edinme Konusunda İşbirliğine Dair Sözleşme ve diğer milletlerarası sözleşmelerde ülkelerarası evlat edinmeye hâkim olan ilkeler incelenmiştir.İkinci bölümde, ülkelerarası evlat edinmenin kurulması hakkında bilgiler verilecektir. Bu bağlamda, ülkelerarası evlat edinmeye ilişkin şartlar (hem evlat edinen hem de evlatlık açısından ayrı ayrı) açıklanacak, ülkelerarası evlat edinmede uyulacak usul ve bu usulü yerine getirecek yetkili makamlar ayrıntılı olarak uygulamadan örneklerle incelenecektir. Bu bölümde ayrıca, ülkelerarası evlat edinmenin usulüne ilişkin bilgiler verilmesi ile uyumlu olarak ülkelerarası evlat edinme dolayısıyla ortaya çıkacak olan masraflar ve bunların kim tarafından nasıl ödeneceği, evlat edinmenin kurulmasından sonra yetkili makamların evlat edinme işlemine ilişkin yükümlülükleri açıklanacaktır.Üçüncü bölümde ise, ülkelerarası evlat edinmenin anne-baba adı, soyadı, vatandaşlık, hısımlık gibi şahsi ve bakım, nafaka, miras gibi mali sonuçlarının yanı sıra yerleşim yeri, velayet, evlenme yasağı gibi diğer sonuçları ile ülkelerarası evlat edinmenin nasıl kaldırılacağına yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
The intercountry adoption, defined as the adoption of a child habitually resident in one Contracting State (“the State of origin”) has been, is being, or is to be moved to another Contracting State (“the receiving State”) either after his or her adoption in the State of origin by spouses or a person habitually resident in the receiving State, or for the purposes of such an adoption in the receiving State or in the State of origin, is adviced as a solution against the huge number of orphans requiring care around the world after worldwide wars, especially the 1st and the 2nd World War.This master thesis, in which all directions of the intercountry adoption will be examined, consist of four chapters.In the first chapter of the thesis, first and foremost, the intercountry adoption term will be defined and then the intercountry adoption?s legal legibility, historical improvement, Convention of 29 May 1993 on Protection of Children and Co-operation in Respect of Intercountry Adoption and the principles of the intercountry adoption in respect of international agreements will be explained.In the second chapter, there will be explanations over the intercountry adoption?s establishment process. In this context, the legal clauses of intercountry adoption, the establishment process, the authorities which will play a vital role in the process will be examined in details. In this chapter, also, the expenses and the financial sources of the intercountry adoption will be addressed.The third chapter of the thesis is about the legal issues surrounding the established intercountry adoption such as the name- surname, nationality, heritage, domicile, alimony, parental rights between the adoptee and the adopted child. And also, in this chapter, there will be explanations about how the intercountry adoption may have an end.