Tom Stoppard'ın iki oyununda postmodern açılım: Rosencrantz ve Guildenstern Öldüler ve Travestiler
The postmodern expansion in Tom Stoppard?s two plays: Rosencrantz and Guildenstern are Dead and Travesties
  1. Tez No: 241646
  2. Yazar: MESUT GÜNENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra İngiliz Tiyatrosu'nda önemli eserlere imza atan Tom Stoppard ( 1937 - ) toplum, politika, etik ve sanat gibi farklı konuları içerisine alan oyunlar yazmıştır. Oyunlarında toplumsal sorunlara değinmek için farklı düşüncelere sahip insanları sahnede yansıtmaya çalışır. Tüm dünyada gerçekleşen olayları, yaşanılanları sahnede tartıştırarak onlar hakkında yorum yapılmasını amaçlamaktadır.Bu çalışmamızın amacı Tom Stoppard'ın Rosencrantz ve Guildenstern Öldüler oyunu ile Travestiler oyunlarında postmodern açılımı, postmodern tiyatronun özelliklerini incelemektir.Öncelikle oyunun giriş bölümünde modernizmin ve postmodernizmin tanımları, postmodern söylem, bilim insanları tarafından postmodernizmi oluşturan olgular hakkındaki düşünceler ve postmodern tiyatro hakkında görüşlerden bahsedilir. İzleyen bölümde ise Tom Stoppard ve postmodern söylem hakkında düşünceleri, Tom Stoppard'ın Rosencrantz ve Guildenstern Öldüler oyunu ile Travestiler oyunları postmodern çerçevede incelenir. Sonuç bölümü ise Tom Stoppard'ın farklı düşünceler ve özgür bireylerin olması gerektiği düşüncesini ve Tom Stoppard'ın postmodern teknik ile oluşturulmuş olan oyunlarını içerir.
Özet (Çeviri)
Tom Stoppard ( 1937 - ) who wrote remarkable works and plays after the World War II, including different subjects such as society, politics, ethics and art. Tom Stoppard tries to reflect the men having different ideas in his plays in order to mention social problems. Discussing the incidents and occurences around the world, he tries to comment about them.The aim of our study is to examine postmodern expansion and features of postmodern theatre in Rosencrantz and Guildenstern are Dead and Travesties.Firstly, the definition of modernism and postmodernism, postmodern discourse, thoughts about the phenomenons formed by academician for postmodernism and thougts about postmodern theatre are mentioned in introduction. In the following chapter, the thoughts about Tom Stoppard and postmodern discourse and the cause of looking into Tom Stoppard?s plays: Rosencrantz and Guildenstern are Dead and Travesties are examined in postmodern perspective. The last chapter displays Tom Stoppard?s thought including the necessity of different ideas and independent indiviuals and Stoppard?s plays formed by postmodern technique.