Karakoyunlu ilçe merkezinin coğrafi etüdü
The geographical studies of Karakoyunlu town center
- Tez No: 241653
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA KODAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
- Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan bu araştırmanın konusunu ?Karakoyunlu İlçe Merkezinin Coğrafi Etüdü? oluşturmaktadırAraştırma konusunu oluşturan ?Karakoyunlu İlçe Merkezi? Doğu Anadolu Bölgesinin Erzurum-Kars Bölümünde yer alır. İdari bakımdan Iğdır İl sınırları içerisinde kalan Karakoyunlu, il merkezinin Yaklaşık 15 km doğusunda bulunmaktadır.106 km2 alana sahip ilçe merkezi topraklarının %83,3'ü dağlık,%16,7'si ise ovalık araziden oluşmaktadır.Karakoyunlu İlçe Merkezinde İklim şartları, sahanın topografik özelliklerine bağlı olarak çevre dağlık ve platoluk alanlardan farklı bir görünüm kazanmıştır.Karakoyunlu ve çevresi bitki örtüsü açısından ?İrano-Turaniyen Fitocoğrafya Bölgesi? içerisinde yer almaktadır. Araştırma sahamız ve yakın çevresini kaplayan topraklar, genetik açıdan belirli bir profil özelliği göstermeyen "azonal ve İntrazonal topraklardır.Yerleşme tarihi Urartular öncesinde sahada hâkim yerel bir güç olan Erikuakhi Krallığına ve öncesine dayanan Karakoyunlu 1972 yılında belde,1992 yılında ise İlçe olmuştur. 2 km2 yerleşim alanı olan İlçe merkezinde 2008 yılı itibariyle 2432 kişi yaşamaktaydı.Karakoyunlu ilçe Merkezi her ne kadar yönetim fonksiyonu açısından bir şehir yerleşmesi ise de şehirleşmenin gerektirdiği birçok özelliklere ve fonksiyonlara sahip olmadığından küçük bir kasaba yerleşmesi olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
Master thesis prepared in the subject of this research“ The Geographical Studies of Karakoyunlu town Center ”constituted the research subject will be a 'Karakoyunlu town Center“Eastern Anatolia Region is located in the Erzurum-Kars section. Remaining within the boundaries of administrative ways Karakoyunlu Iğdır province, about 15 km east of the center is located in the province.Has an area of 106 km2 of the territory of the district center 83,3% mountainous, 16,7% consists of the lowland. The climate conditions of Karakoyunlu Town Center depending on the topographical features of the area around the mountainous areas of the plateau has gained a different view. Vegetation and the surrounding area in terms of Karakoyunlu ”Irano-Turaniyen geobotanic region“ is located within. Our field of research and its vicinity, covering land, property which does not present a specific profile of genetic terms ”and azonal are Intrazonal soil.Dominant in the field prior to the date of settlement Urartu as a local power and the Kingdom of the Erikuakhi front resort, Karakoyunlu turned into in 1972. Then in 1992 it became town center. The residential area in the town center which is 2 km2 as of the 2432 people lived in 2008.Although Karakoyunlu Town Center is an urban area acording to the governmental functions;nevertheless,it can be accepted a small town being deficient in many characteristics and functions of urbanization.