Iğdır Kazası (1934-1960)
Iğdır Accident (1930 - 1960)
- Tez No: 593434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBAHAT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Cumhuriyet'in ilk yıllarında Iğdır kazası müteakiben Karaköse (Ağrı) iline bağlı idi. Ardından 1934 yılında Kars'a bağlı bir kaza durumu 1992 yılında değişmiştir. 27 Mayıs 1992 de ise aynı ad ile il olmuştur. Iğdır kazası I. Dünya harbi neticesinde 3 Mart 1918'de Brest –Litovsk Antlaşması ile Osmanlı Devletine bırakılmıştır. Ancak bu antlaşmanın imzalanmasından sonra Iğdır halkı Ermeni işgaline uğramış ve halk Ermeni Mezalimini maruz kalmıştır. Evliye-i Selase bölgesinde teşkilatlanmalar ve Iğdır halkını mücadelesiyle Iğdır kazası 12 Kasım 1920 Ermeni işgalinden kurtarılmıştır. Iğdır kazasına 19.yy'da Rusların aşama, aşama Kafkasya'yı işgali neticesinde buradan göç etmek zorunda kalan Türk-Müslüman halka kucak açmak zorunda kalmıştır. Iğdır kazasına aynı zamanda Bulgaristan'dan, Erivan ve civarından Azerbaycan Türkleri göç etmiştir. Iğdır kazasının coğrafi açıdan ılıman bir iklime sahip olduğu ve denizden yüksekliği az olduğu için verimli topraklara sahiptir. Yıllarca bu kazada Pamuk ekimi yapılmıştır. Iğdır da su önemli bir problem olmuştur. Serdarabat Kanalı'nın yapılmasıyla bu problem çözülmüştür. Daha sonra pamuğun yerini Şeker Pancarı almıştır. Zirai ürünleri arasında pamuk ve pirinç ilk sırada yer almıştır. Iğdır meyve ve sebze yetiştiriciliği açısından çeşitlilik arz etmektedir. Iğdır kayısı ve elmasıyla meşhurdur. Iğdır Kazasına 1953 yılında Devlet Üretme Çiftliği kurulmuştur. Amaç iyi kalite de damızlık hayvan yetiştirip bunların dağıtımını yapmaktı. Iğdır'ın İl olması birtakım çalışmalar yapılmıştır. Ancak 1960 darbesiyle bu çalışmalar sekteye uğrasa da yıllar sonra yapılan idari düzenlemeyle Iğdır il statüsüne kavuşmuştur. Iğdır kazasına Tuzluca, Aralık ilçeleri bağlanmış daha sonra ise Karakoyunlu köyü de ilçe merkezine dönüştürülerek Iğdır Kazasının üçüncü ilçesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the early years of the Republic, Igdir, which was a town of Karakose, a province of Beyazid State (Beyazid Vilayeti), was connected to Kars in 1934. This situation lasted until 1992. Igdir became a province of its own in May 27, 1992. During the War of Independence, Igdir was occupied by the Soviet Government. It was concluded on 3 March 1918 with the Brest-Litovsk Treaty. Soviet Russia was replaced by Armenians. The people of Igdir were exposed to the Armenian atrocities. In the Evliye-i Selase region, Igdir was liberated from the Armenian occupation with the struggle of the people of Igdir. As a result of the invasion of the Caucasus by the Russians, migrations started. The Azerbaijani Turks emigrated to Igdir from Bulgaria, Yerevan and nearby areas, all at the same time. Since Igdir has a mild climate, cotton occupies an important place in Igdir. Cotton cultivation has been done for years in Igdir. Water was a major problem in Igdir. This problem was solved with the construction of the Serdarabat Canal. Then cotton was replaced by sugar beet. Igdir is diverse in terms of fruit and vegetable cultivation. Igdir is famous for its apricot and apple. State Production Farm was established in 1953 in Igdir. The aim was to raise and distribute breeding animals in good quality. A number of studies has been made for Igdir in order to become a province. However, even though these studies were interrupted by the 1960 coup, Igdir became a province with the administrative arrangement made years later. Tuzluca and Aralik districts were connected to Igdir and then Karakoyunlu village was converted to district status and became the third district of Igdir province.