BM Küresel Sorumluluk Anlaşması bağlamında kurum içi halkla ilişkilerde mükemmellik ve çalışanların kurumsal sosyal sorumluluk algısı
Excellence in internal public relations and employee?s perception of Corporate Social Responsibility in the context of UN global compact
  1. Tez No: 241735
  2. Yazar: AYŞE BANU BIÇAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ATIF BİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Kurumların iç hedef kitleleri ile formal iletişimini yöneten, planlayan ve böylece kurum içindeki bilginin paylaşımındaki eşitsizlikleri gidermeye çalışan kurum içi halkla ilişkiler, mükemmellik yaklaşımı çerçevesinde yönetildiğinde örgütleri daha etkin kılmaktadır. Kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) anlayışının oluşturulmasında, bu sorumlulukların gerçekleştirilmesinde ve taraflar arasında etkili iletişimin sağlanmasında da önemli rol oynayan kurum içi halkla ilişkiler, yönetim ve tüm çalışanlar arasında köprü konumundadır. Sosyal sorumluluklarını yerine getirme iddiası taşıyan ve uluslararası KSS anlaşmaları aracılığıyla bunu hedef kitlelerine taahhüt eden kuruluşlar bulunmaktadır. Tezin temel amacı, kurum içi halkla ilişkilerde mükemmellik düzeyi ile kurumda çalışanların kendi kurumlarını sorumluluk sahibi olarak görmeleri arasında bir ilişki olup olmadığını bu kuruluşlar açısından sorgulamaktır.Araştırmanın evreni, KSS'ye yönelik uluslararası bir standardizasyon girişimi olan BM Küresel Sorumluluk Anlaşması'na Türkiye'den imza atan kurumlardır. İki aşamadan oluşan araştırmada veriler anket yöntemiyle toplanmıştır. İlk aşamada kurumlar hakkında bilgi toplanarak örneklem seçilmiştir.İkinci aşamada ise kurum içi halkla ilişkiler yapısının mükemmellik derecesi temel mükemmellik endeksi kullanılarak belirlenmiş ve yine aynı kurumlarda çalışanların kendi kurumlarını ne derece sosyal sorumluluk sahibi olarak algıladıkları dört faktör üzerinden ölçülmüştür. Sonuç olarak araştırma yapılan evren dahilinde, mükemmellik derecesi ile çalışanların sosyal sorumluluk algısı arasında anlamlı istatistiki bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
When internal public relations, which directs and organizes the formal communication between the organizations and their internal publics and subsequently tries to eliminate the inequality of the information sharing within the organizations, is administered with a perception of excellence; then, it dynamizes the organizations. Since internal public relations plays a significant role in the process of developing the concept of corporate social responsibility (CSR), the fulfillment of those responsibilities, and providing the effective communication, it is a boundary spanner between the management and employee. There are organizations which have a claim of fulfilling their social responsibilities, and which undertake this to their various publics, by means of international CSR agreements. The main objective of this thesis is to question the existence of the relation between the level of excellence in internal public relations and the employee perception of their corporate social responsibility.The universe of the research is the organizations which signed UN Global Compact, as an international attempt of standardization of CSR, from Turkey. The research has been realized in two stages, via surveys. In the first stage general data was collected and the sample size was set. Subsequently, the level of excellence in internal public relations is determined by using generical excellence index and the perception of employee on their organization?s social responsibility is measured, benefiting from four factors. As a result, a reasonable statistical relation between the level of excellence and employee?s perception of social responsibility is not ascertained within the universe.