Fiyat düzeyinin mali teorisi
Financial theory of price level
  1. Tez No: 941108
  2. Yazar: UMUT BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİS ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Fiyat Düzeyinin Mali Teorisi (FTMT), ekonomide fiyat düzeyinin belirlenmesinde maliye politikalarının rolünü vurgulayan bir yaklaşımdır. Bu teoriye göre, kamu borçları ve bütçe açıkları fiyat düzeyini doğrudan etkiler. FTMT'nin merkezinde, hükümetin bütçe açıkları ve kamu borçlarının gelecekteki vergi yükümlülüklerini artırarak tüketici ve yatırımcı davranışlarını etkilemesi yer alır. Bu bağlamda, bütçe açıkları fiyat düzeyinin ana belirleyicisi olarak görülür. FTMT'ye göre, bütçe açıkları ve kamu borçları, gelecekteki vergi artışlarını gerektirir ve bu beklenti, bugünkü fiyat seviyelerini etkiler. Eğer piyasa, hükümetin borçlarını para basarak ödeyeceğini beklerse, bu durum bugünkü fiyatların artmasına neden olur. Maliye politikası, para politikasını etkiler ve bu etkileşim fiyat düzeyini belirler. Genişlemeci maliye politikalarının, sıkı para politikası ile dengelenmemesi durumunda enflasyonist baskılar artar. Ancak, FTMT'ye yöneltilen eleştiriler ve alternatif görüşler de bulunmaktadır. Monetarist yaklaşımlar, para arzının fiyat düzeyinin ana belirleyicisi olduğunu savunarak FTMT'ye karşı çıkar. Keynesyen ekonomistler ise, FTMT'nin sadece maliye politikalarına odaklanmasının yetersiz olduğunu belirtir. Yeni Klasik ve Reel İş Döngüsü teorileri, FTMT'nin uzun vadeli ekonomik denge ve fiyat düzeyi üzerindeki etkilerini sorgular. Enflasyon hedeflemesi, modern merkez bankalarının para politikalarını nasıl yönlendirdiğine dair önemli bir örnek sunar ve FTMT'nin maliye politikalarına aşırı vurgu yaptığını eleştirir. Sonuç olarak, FTMT, ekonomik politikaların koordinasyonu ve fiyat istikrarının sağlanmasında önemli bir teori olarak öne çıkar.
Özet (Çeviri)
The Fiscal Theory of the Price Level (FTMT) is an approach that emphasizes the role of fiscal policies in determining the price level in the economy. According to this theory, public debt and budget deficits directly affect the price level. At the core of the FTMT is that government budget deficits and public debt affect consumer and investor behavior by increasing future tax liabilities. In this context, budget deficits are seen as the main determinant of the price level. According to FTMT, budget deficits and public debt entail future tax increases and this expectation affects current price levels. If the market expects the government to repay its debts by printing money, this leads to higher current prices. Fiscal policy influences monetary policy and this interaction determines the price level. If expansionary fiscal policy is not balanced by tight monetary policy, inflationary pressures increase. However, there are also criticisms and alternative views to the FTMT. Monetarist approaches oppose the FTMT, arguing that the money supply is the main determinant of the price level. Keynesian economists, on the other hand, argue that the FTMT's focus on fiscal policy alone is insufficient. The New Classical and Real Business Cycle theories question the implications of the FTMT for long-term economic equilibrium and the price level. Inflation targeting provides an important example of how modern central banks direct monetary policy and criticizes FTMT's overemphasis on fiscal policy. As a result, FTMT stands out as an important theory for coordinating economic policies and achieving price stability.