Marka kişiliğinin marka sadakatini etkilemesi-bilgisayarlar üzerinde bir uygulama
A research on investigation the relationship between brand personality and brand loyalty - a study on computer brands
- Tez No: 241748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Marka imajlarının ve sembollerin önemli olduğu günümüz dünyasında firmaların marka sadakatini oluşturmak için geliştirdikleri marka kişilikleri önem kazanmaya başlamıştır. Özellikle teknolojik ürünler alanındaki firmaların önemli hedef kitlesi olan genç tüketicilerin bu konudaki algılarını ölçmenin ileride bu konudaki çalışmalara katkı sağlanacağı düşünülmüştür.Yapılan araştırmada, markaların algılanan kişiliklerinin marka sadakatini ne denli etkilediği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Aaker'in geliştirdiği kişilik özelliklerine dayanarak anket oluşturulmuştur. Anketi Anadolu Üniversitesinin farklı fakültelerin öğrencileri cevaplamışlardır. Bilgisayar markalarının algılanan kişiliği SPSS 15.0 programına girilmiştir ve 5'li Likert Ölçeği ve Ki-kare testleri kullanılarak analiz edilmiştir.Sonuçta, markanın kişiliği ile marka sadakati arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiş ve birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today?s world of images and symbols, the importance of personalities of brands is growing greater. The measurement of brand personality traits of computers in the minds of young consumers, which make one of the greatest target groups of technologic firms, seems to be especially important and is supposed to contribute to future researches on this topic.In the research made, it was tried to find out the degree to which brand personality traits affect brand loyalty. A questionaire was made using Aaker?s model of personality traits and applied to the students of different departments in Anadolu University in Eskishehir.The perceived personality traits of computer brands were applied to the SPSS 15.0 program and analyzed using the Five Point Likert Scale and Chi-Square tests.As a result, it was found that a meaningful connection exists between brand personality and brand loyalty.