Üniversite-toplum işbirliğinde öğrenen-ders yöneticisi etkileşimi: Second Life (SL) üzerine bir çalışma
Learner-instructor interaction within university-community partnerships: The samples from Second Life (SL)
- Tez No: 241747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜN KURUBACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Bölümü
- Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu araştırma, Üniversite-Toplum İşbirliği çerçevesinde Second Life (SL) sanal platformunda gerçekleşen öğrenen-ders yöneticisi etkileşimi üzerine uzaktan eğitim uzmanlarının görüşlerini almayı amaçlayan bir durum çalışmasıdır. Araştırmada, Sanal Gerçeklik, Second Life modeli ile değerlendirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda Second Life sanal ağ platformunda yer alan sayısal (dijital) toplulukların öğrenen-ders yöneticisi etkileşimleri, Akıl Araçları Modeli (Jonassen,1996) ve Etkileşim-İletişim Kuramı (Holmberg, 1989) çerçevesinde tartışılmıştır. Etkileşim, bireysel ve işbirlikçi öğrenme etkinliklerinin ilkeleri bir matris (dizey) içinde değerlendirilmiştir. Bu ilkeler doğrultusunda oluşturulan yarı yapılandırılmış, açık uçlu anket soruları, yurt dışından dört (4) uzaktan eğitim uzmanına ePosta yoluyla gönderilmiştir. Çok kapsamlı verilmiş olan yanıtlar, gönüllülük esasına dayandırılarak toplanmıştır.Öğrenen-ders yöneticisi etkileşimi üzerine 36 matrise dayalı soruya ilişkin 189 tema ve 185 ana tema elde edilmiştir. Sonuçlar, Second Life platformunun sınırlı yapısıyla eÖğrenme açısından etkin bir ortam olmadığı ve uygun andragojik ve iletişimsel tasarımlamalara gereksinim duyduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
This is a qualitative case study aiming to determine the views of experts from distance education on learner-instructor interaction in Second Life (SL) platform within the context of University-Community Partnerships. In this study, the virtual reality is evaluated with the model of Second Life. In accordance with this purpose, the learner-instructor interaction that occurs in digital communities is discussed within the frame of Mindtool Model (Jonassen, 1996) and Interaction-Communication Theory (Holmberg, 1989). The principles of interaction, individual and collaborative learning are appraised on a matrix. Semi-structured and open-ended survey questions are formulated according to the matrix based-principles are sent to four (4) distance education experts throughout the world via email. A wide range of information is collected on a voluntary basis.The 36 matrix-based questions on learner-instructor interaction generated 189 themes and 185 main themes. The results show that Second Life platform is not an active environment due to its limited structure and it needs appropriate andragogical and communicational designs.