Toplam kalite yönetimi anlayışı ve Bolu İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinde hemşirelerin kalite anlayışına yönelik bir uygulama
Total quality management approach and the study that is about nurse?s ouality approachment at Bolu İzzet Baysal Woman Birth and Disease of Children Hospital
- Tez No: 241791
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Public Administration, Health Care Management
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Araştırmanın amacı, kalite kavramının ön plana çıkması süreci ile başlayan modern yönetim teknikleri arasında yer alan Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarının sonuçlarının ne olduğunu belirlemektir.Araştırma için öncelikle ilgili kaynaklar taranarak Toplam Kalite Yönetimi konusunda bilgi toplamıştır. Teorik bilgiler Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarında, kalite, hedef ve politikalarının saptanması, sürekli gelişmenin sağlanması, verimli bir örgüt içi iletişimin geliştirilmesi ve çalışan motivasyonunun artırılması konularının önemli olduğunu oraya koymuştur. Araştırmanın uygulama safhasında araştırmacı tarafından hazırlanan anketler yolu ile veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to investigate the results of Total Qality Management studies which is one the modern management techniques end due to increasing improtance of qality.At first, the related literature was searched thoroughly and information about Total Qality Management were collected. Theoretical data brought up the importance of establishing quality targets and standards, making continuous improvement, developing communication skills to have productive organization and increasing employee motivation in consideration. In the implementation phase, data were collected by surveys which was constructed by the researcher.