İlköğretim öğrencilerinin yakın çevrelerindeki bitkileri tanıma düzeyleri: Bolu ili örneği
Recognition levels of primary school students the plants in their immediate surroundings: Bolu example
  1. Tez No: 241798
  2. Yazar: FİLİZ HAYMANA ULUCANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı; ilköğretim 8. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin çevrelerinde bulunan bitkilere karşı sahip oldukları farkındalık düzeylerini belirlemektir.Araştırmanın örneklemini, 2007-2008 eğitim öğretim yılı Bolu ili 8. Sınıfta öğrenim gören toplam 124 ( 68 kız, 56 erkek) öğrenci oluşturmaktadır.Çalışmada, öğrencilerin çevrelerinde bulunan bitkilere karşı sahip oldukları farkındalık düzeyleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Veri toplamak amacıyla öğrencilerin çevrelerinde en çok görebilecekleri bitkilerden 60 bitkinin fotoğrafı çekilerek öğrenciler tarafından bu bitkilerin tespit edilmesi istenmiştir. Bitkilerin türlerini belirleme sürecinde 3 alan uzmanından yardım alınmıştır. Ayrıca programda yer alan kazanımlardan yararlanılarak 3 yarı yapılandırılmış soru hazırlanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen veriler SPSS 16.00 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.Çalışmanın sonucuna göre;Öğrencilerin tamamı fotoğrafta yer alan bitkiler arasından sadece Elma bitkisini doğru tespit edebilmişlerdir. 25 bitki ise hiçbir öğrenci tarafından tespit edilememiştir.Çalışmada, fen programlarında ilgili kazanımlara yer verilmesine rağmen öğrencilerin çevrelerinde bulunan bitkilerin büyük bir kısmını tanımadığı ortaya çıkmıştır. Özelikle çevrelerinde sıklıkla gördükleri gül, hanımeli, gelincik, ıhlamur gibi bitkiler birçok öğrenci tarafından tespit edilememiştir. Bu amaçla öğretim programlarında yer alan kazanımlar sadece sınıf içinde, öğrencinin pasif olduğu bir biçimde aktarılmamalı özellikle yakın çevrede, öğrencilerin günlük hayatı ile ilişkili olabilecek tüm kaynaklar kullanılarak öğrencilerin hem çevrelerinde bulunan bitkilere hem de genel anlamda biyolojik çeşitliliğe ilişkin farkındalıkları arttırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; is to identify the awareness levels of students studying at 8th grade of primary school against plants in their immediate surroundings,Sample of the study constitutes of 124 students in total (68 female, 56 male) who study at 8th grade in Bolu during education term of 2007-2008.This study sought to identify awareness levels of students against plants in their surroundings. For the purpose of collecting data, photographs of 60 plants which can be seen most frequently by the students were taken and students were asked to identify these plants. During the process of identifying species of plants, 3 specialists were asked to help. Additionally, using the attainments of program, 3 semi-structured questions were prepared. Data obtained as a result of the application were analyzed by using SPSS 16.00 packaged software.According to the results of this study;All of the students could only identify apple plant correctly among plants in the photographs. 25 plants were not identified by any of the students.As a result of this study, it became apparent that students do not recognize majority of plants in their surroundings even though interest acquisition is included in science programs. Especially, plants such as rose, honeysuckle, field poppy, linden which are seen frequently in their surroundings were not identified by the majority of the students. For this purpose, educational attainments shouldn?t be transferred only in the classrooms where students are passive, all kinds of sources in the immediate surroundings of students which may be associated with their daily life must be used and awareness of students against both plants in their surroundings and biological variety in general must be enriched.