Gelişmekte olan bir ülkede temiz siyasetçi örneği: Adnan Kahveci
An example of clean-sheet politician in a developing country: Adnan Kahveci
  1. Tez No: 241797
  2. Yazar: BURAK ÇAKIRCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Türkiye Cumhuriyeti, Turgut Özal ile birlikte büyük bir değişim ve dönüşüm yaşamıştır. Ekonomi başta olmak üzere, siyasi ve sosyal alanda da büyük değişimlerin varlığı göze çarpmaktadır. Bu dönemde gelişmekte olan bir ülke konumunda bulunan Türkiye'nin gelişimine katkıda bulunan kişilerden biri de Adnan Kahveci'dir.Bu çalışmada Adnan Kahveci'nin proje ve çalışmaları temel alınarak, Türkiye'nin gelişimi için yaptıkları irdelenmeye çalışılmıştır. Adnan Kahveci'nin söz konusu proje ve çalışmalarının hangi saiklerle yapıldığı anlaşılmaya çalışılmış ve böylelikle de bir Adnan Kahveci portresinin oluşturabilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the presidency of Turgut Özal, Republic of Turkey has realized a drastic evolution and gone through an important transition period. Economies being in the lead, there have been great changes in political and social areas. An other important figure who contributed to the situation of developing Turkey is Adnan Kahveci.In this study, using Adnan Kahveci's projects and works as base, his struggle and effort for the development of Turkey has been examined. We have tried to understand with which motives the projects and works at issue have been done and thus we have aimed at drawing a clear picture of Adnan Kahveci together with his works.