Toplam kalite yönetiminde mükemmellik modelinin incelenmesi: Sağlık sektöründe bir araştırma
Toplam kalite yönetiminde mükemmellik modelinin incelenmesi: Sağlik sektöründe bir araştirma
  1. Tez No: 241809
  2. Yazar: MEHMET OĞUZ MADEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİGÂR DEMİRCAN ÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kalite, tüketicilerin ihtiyaç ve beklentilerinin kusursuz olarak karşılanma düzeyini ifade eder. Günümüzün yoğun rekabet koşullarında kalite kavramı tüm işletmeler için vazgeçilmez bir unsur halini almıştır. Toplam Kalite Yönetimi, işletmelerin kaliteye ulaşma yolundaki çabalarının, başarı için kilit önemdeki unsurlara odaklanılarak sürdürülmesini amaçlayan bir yönetim felsefesidir. Toplam Kalite Yönetimi, girdilerden başlayarak işletmenin tüm bölümlerinde, süreçlerinde ve işletmeyi ilgilendiren her unsurda kalitenin geliştirilmesiyle ürün veya hizmet kalitesine ulaşılmasını temel alır.İşletmelerdeki kalite geliştirme çabaları, yıllar içinde değişen çevresel koşullarla birlikte Toplam Kalite Yönetimi felsefesinin ötesine geçmiştir. Avrupa Kalite Yönetimi Kurumu tarafından ortaya konulan Mükemmellik Modeli, kalite çabalarının en üst düzeye taşındığı ve kalitede mükemmelliğin amaç edinildiği bir modeldir. Modelde mal veya hizmet üretimi için gerekli girdiler, süreçler ve bu süreçlerin sonuçları ortaya konularak, her bir unsura ilişkin uygulanması gereken kalite geliştirme çabaları ifade edilmekte ve böylece kalitede mükemmelliğe ulaşmanın yolları belirtilmektedir. Sağlık kuruluşları, bir takım tipik özellikleri nedeniyle kalite çabalarının uygulanması açısından zor ve karmaşık bir yapıya sahip olabilirler. Bu nedenle Mükemmellik Modeli'nin detaylı ve açıklayıcı yapısı, sağlık sektöründeki kalite geliştirme uygulamaları için önemli bir rehber niteliğindedir.Bu tez çalışmasının amacı, sağlık sektöründe Mükemmellik Modeli'nin uygulanabilirliğini ve modelin unsurları arasındaki ilişkileri istatistiksel araştırma sonuçları yardımıyla ortaya koymaktır. Tez çalışması toplam dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Toplam Kalite Yönetimi felsefesi ele alınmıştır. İkinci bölümde Mükemmellik Modeli incelenmiş ve araştırmanın hipotezleri ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde araştırmanın metodolojisi ile anket çalışmasına ilişkin istatistiksel verilere yer verilerek hipotezler test edilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise araştırmanın sonuçları ile birlikte uygulamalar ve bundan sonraki çalışmalar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Quality is the level of meeting the needs and expectations of consumers precisely. In today?s competitive environment, quality has become an essential element for all business organizations. Total Quality Management is a management philosophy that aims to maintain the efforts of companies on the way to reach quality by concentrating on the elements which are key factors for success. Reaching product and service quality through improving the quality of all the departments and processes of a company and every element related to the company underlies Total Quality Management.The efforts of organization to improve the quality have gone beyond the philosophy of Total Quality Management due to the environmental factors changing throughout the years. The excellence Model that was put forward by European Foundation for Quality Management is a model aiming the ultimate in efforts for quality and excellence in quality. In this model, necessary inputs and processes for product and service, results of these processes and quality improvement efforts to be made for every element of a company are indicated, and thereby the methods for reaching excellence in quality are presented. Due to their certain characteristics, health institutions may display a complicated structure in terms of efforts for quality. Hence detailed and explanatory structure of the Excellence Model is a guide for quality improvement applications in health sector.The aim of this dissertation is to present the feasibility of the Excellence Model in health sector and the relation among the elements of the model through statistical research results. This study includes four parts. The first part is devoted to the philosophy of Total Quality Management. The second part analyses the Excellence Model and presents the hypotheses of the study. In the third part the methodology of the study and statistical data related to the questionnaire are presented, and the hypotheses are tested. Finally, the fourth and the last parts are devoted to the results of the study, their applications and further research.