İlkokuma yazma öğretiminde çoklu ortam uygulamalarının etkililiği
Effectiveness of multimedia applications in teaching literacy teaching at primary school
  1. Tez No: 241812
  2. Yazar: SEVİLAY YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÇELENK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim birinci sınıflarda Türkçe dersinde çoklu ortam araçlarının ilkokuma yazma öğretiminde etkililiğini belirlemektir.Deneysel desenlerden ?Kontrol Gruplu Son-Test Model? ile gerçekleştirilen bu araştırmada, Bolu İli Merkez İlköğretim okullarından Gazipaşa İlköğretim Okulu 1-A sınıfı deney grubu, Canip Baysal İlköğretim Okulu 1- A sınıfı da kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırma gruplarını seçmek ve eşitlemek amacı ile T.G. Thurstone'nun geliştirmiş olduğu ve Türkçe'ye deneme amacı ile ?SRA Primary Mental Abilities? (Temel Zeka Yetenekleri) testinden adapte edilmiş olan ve Milli Eğitim Bakanlığınca okullarda özel alt sınıfların oluşturulmasında kullanılan Temel Kabiliyetler Testi (5-7)'nin 49 sorudan oluşan dil kavramı testi, okuma testi ve alfabe testi uygulanmış; aynı zamanda öğrencilerin takvim yaşları, anne babaların öğrenim ve mesleki durumları, okulöncesi eğitimden yararlanma durumu, cinsiyet değişkeni, sınıf öğretmenlerinin özellikleri gibi özellikler açısından gruplar arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Araştırmada deney grubunda bir öğretim yılı boyunca ilkokuma yazma öğretiminde çoklu ortam uygulamaları yapılırken; kontrol grubuna herhangi bir etkide bulunulmamıştır. Araştırmada verileri toplamak için, okuduğunu anlama testi, olumsuz okuma alışkanlıklarının belirlenmesinde Ankara Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü'nce hazırlanıp kullanılan bireysel okuma değerlendirme gözlem formu, ses kayıtları ve hata analizleri envanterleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler aritmetik ortalama, standart sapma, bağımsız gruplarda ?t? testi, yüzde, frekans gibi istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırmada ulaşılan sonuçlar şöyle özetlenebilir:1.Okumaya geçiş zamanına ilişkin deney grubunun puanlarının ( =59,33) kontrol grubunun puanlarına ( =80,22) göre daha olumlu olduğu; yani deney grubu öğrencilerinin okuma yazma becerisini anlamlı düzeyde daha kısa sürede kazandıkları sonucuna ulaşılmıştır.2.Çoklu ortam uygulamalarının, birinci ve ikinci yarıyıl sonu sesli okuma hızlarında, deney grubu ile kontrol grubu arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark yarattığı yani deney grubu öğrencilerinin verilen metni daha kısa sürede okumalarına sebep olduğu tespit edilmiştir.3.Çoklu ortam uygulamaları ile ders işlenen deney grubu öğrencilerinin öğretim yılının birinci ve ikinci yarısında okuma becerisi bakımından daha başarılı oldukları tespit edilmiştir.4.Çoklu ortam uygulamaları ile ders işlenen deney grubu öğrencilerinin okuduğunu anlama güçleri yönünden öğretim yılı sonu elde edilen fark deney grubu lehine anlamlı bulunmuştur.5.Çoklu ortam uygulamaları ile ders işlenen deney grubu öğrencilerinin, yazma becerisi yönünden her iki öğretim yılı sonunda da kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha başarılı oldukları bulunmuştur.6.Kontrol grubu öğrencilerinin her iki yarıyıl sonunda da gerek okumada gerekse yazma becerisinde anlamlı derecede daha fazla hata yaptıkları tespit edilmiştir.7.Her iki grupta da okuma yazma berisinin gelişiminin, heceden kelimeye, kelimeden basit cümlelere daha sonra da daha karmaşık yapılara doğru olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of study is to examine the effectiveness of multimedia applications in teaching Literacy Teaching at primary school at first year of primary school.Posttest control group design, as one of the experimental design of research studies, was used in the study. For the study Gazipaşa Primary School and Canip Baysal Primary Schools located in the city center of Bolu was selected. 1-A class of Gazipaşa Primary School was assigned as the experimental group and 1-A class of Canip Baysal Primary School was assigned as the control group of the study. In order to assign and equate the Basic Competencies Test (5-7) developed by T.G. Thurstone, language aptitude test, reading test and alphabet test was answered. In the meantime, comparisons were made between the group in terms of variables related to students as; their ages, the education levels and professional status of their parents, whether they had early childhood education experience or not, their genders, and their classroom teacher?s characteristics. In the study, the experimental group had multimedia applications in teaching literacy at in one academic year while traditional applications were used in the control group. In order to collect data, reading comprehension test, individualized reading evaluation observation form developed to indent undesired reading habits by Ankara University Special Education Department, recording and analysis inventories were used. To analyze data, mean scores, standard deviation score, independent t-test, percentage and frequency valves were calculated.The finding of the study indicated;1. It was found that the reading time mean scores ( =59,33) of experimental group is more positive than the control group ( =80,22). That is; the experimental group students learn writing and reading skills earlier than the control group students.2. A significant difference was found in favour of experimental group students in their first and second semesters reading aloud speed in which multimedia applications were used. That is; experimental group students read the text in a short time.3. The experimental group students are more successful than the control group students in their reading skills as in their courses multimedia applications were used when their first and second semester reading skills are concerned.4. A significant difference was found in favour of experimental group students when their reading comprehension skills gained by the end of the semester.5. A significant difference was found in favour of experimental group students when their academic achievement scores about writing skills by the end of both semesters.6. The control group students made more mistakes both in reading and writing skills by the end of both semesters.7. It was found that in both groups reading and writing skills develop from syllable to word, from a word to simple sentences then complex sentences.Keyword: Teaching with multimedia instruments, Literacy teaching at primary school, multimedia, academic achievement