İlköğretim ikinci kadame öğrencilerinin öğretim ihtiyaçları duyduğu dersteki uygulanan sınıf yönetimi algılarının değerlendirilmesi
evaluating perceptions of the classroom management applied to the lessons in which children of secondary school need necessities of teaching
  1. Tez No: 241833
  2. Yazar: SERKAN BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İçinde bulundugumuz üçüncü bin yılda çagın hızlı gelisim ve degisimine ayak uydurabilecek nitelikli insan gücü yetistirmek zorunlu hale gelmistir. yi bir egitimin nitelikli ögretmenlerle saglanacagı yadsınamaz bir gerçektir. Bunun yanında etkili bir egitim için etkili bir sınıf yönetimi saglanması da önemli diger bir unsurdur Bu baglamda ögretmenlerin yönetim konusundaki eksikliklerinin ögrenci tarafından nasıl algılandıgı,bu algılarının egitim gördükleri sınıf ortamında basarılarını nasıl etkiledigi arastırılmıstır istatistiksel verilere göre öneriler söyledir: Ögretmenlerin derslere zamanında girip-çıkmamaları ögrencilerinin derse karsı motivasyonlarını arttırmak için okul idarelerinin ve ögretmenlerinin bu konuda daha duyarlı olmaları gerekmektedir. ilkögretim ikinci kademesindeki 6. sınıf özellikle ilkögretimin ilk bes sınıfından sonra bir geçis teskil etmesinden dolayı ögretmenlerin bu sınıflara olan tutumlarında daha dikkatli olmaları gerekmektedir. ilkögretimin ilk ve ikinci kademeler arasındaki basarı degerlendirme yöntemlerinin farklılıgı özellikle 6. sınıf ögrencilerini üzerinde etkili oldugu saptandıgından; ilkögretimin her iki kademesinde de basarı degerlendirme sistemleri paralel hale getirilmelidir. ilkögretim 6. sınıf ögrencilerinin geçis döneminden dolayı derse ve ögretmenlere karsı motivasyon eksikligi yasadıklarından bu konu ile ilgili gerekli önlemlerin alınarak; ilkögretim ikinci kademeye yeni baslayan ögrencilere oryantasyon programı uygulanmalıdır. Derslerin bireysel olarak sınıf yönetimlerinin farklılıgından dogan sorunlar; örnegin fen bilgisi derslerinin deneysel olarak islenmesine karsın sosyal bilgiler, matematik ve Türkçe gibi sözlü islenen derslerin ögrencilerinin ilgilerini çekecek sekilde islenmesi saglanmalıdır.
Özet (Çeviri)
It has become indispensable to train manpower which will keep up with the rapid development and novelties of the time in the third millenium we live. t is undeniable fact that a good education will be obtained with qualified teachers.In addition, another significant fact is, to perform an influential classroom management for effectual education. On this connection, under the name of `evaluating perceptions of the classroom management applied to the lessons in which children of secondary school need necessities of teaching ? how deficiencies of management of the teachers are percieved by the students and how these perceptions effect the succes in class they are educated have been researched. Acording to statistics , proposals are like this: School administration and teachers must be more sensitive in improving students? motivation towards learning and keeping the classes going on duly. The teachers must be careful through their conducts to the students of secondary school of sixth grade, especially,as they have reached puberty after primary five year. The difference of evaluation methods ,especially, found effective upon the students of sixth grade ; systems of success evaluation must me paralled to both the secondary and primary schools. Problems which arise from different classroom managements ; for instance, although Science lessons have been performed empirical , Social Science ,Maths, Turkısh and the likes orally conducted ones must be treated in a way attracting interests of students.