Öğretmen görüşleri ve öğrenci algısıyla sınıf yönetimi stratejilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of teachers and students perceptions about classroom management strategies
  1. Tez No: 241855
  2. Yazar: AYÇA TAFLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Türk egitim sisteminde ki çagdas gelismelerle birlikte, sınıf yönetimi stratejileri, okul ve sınıf ortamlarımızda önemli bir yer kazanmıstır. Etkili sınıf yönetimi stratejileri, etkin ögrenme için gerekli bir beceri olmasının yanı sıra ögrencilerin ögrenme ortamlarında ki yaratıcılıklarını ve sürekliliklerini destekleyici, kendilerini ifade yetilerini gelistirici bir kavramdır. Bu arastırma da, ilkögretim düzeyinde Ögretmen Görüsleri ve Ögrenci Algısıyla Sınıf Yönetimi Stratejilerinin degerlendirilmesi amaçlanmıstır. Arastırmada bagımsız degiskenler kisisel bilgiler, bagımlı degisken ise algılanan sınıf yönetimi stratejileridir. Amaç, hem ögretmen (cinsiyet, yas, meslekte ki kıdem, brans, sınıf mevcutları) hem de ögrenciler (cinsiyet, yas, anne-baba ile iliskiler, sınıf mevcutları, okul içinde ki özgürlük tanımı)açısından etkili sınıf yönetimi stratejilerini saglamak için, algı farklılıklarını veya benzerliklerini ortaya çıkarmaktır. Arastırmada betimsel tarama metodu kullanılmıstır. Bu yöntem 5 lkögretim okulunda ki ögretmenlere ve ögrencilere(1. ve 2.kademe) uygulanmıstır.Arastırma kapsamında 150 ilkögretim ögretmeni ve 282 ilkögretim ögrencisi bulunmaktadır.Anketler iki ayrı bölümden olusturulmustur. Birinci bölümde kisisel bilgilerle ilgili sorular, ikinci bölümde ise sınıf yönetimi stratejileriyle ilgili 6 farklı yönetim baslıgını içeren 34 soru bulunmaktadır. Bu arastırma, 5 bölümden olusturulmustur. Bunlar; Giris, Literatür ncelemesi, Yöntem, Bulgular, Sonuç ve Öneriler bölümleridir. Bulguların degerlendirilmesinde hata payı anlamlılık düzeyi p.05 olarak degerlendirilmis ve tablolarla belirtilmistir. Arastırmada, ögretmen görüsleri ve ögrenci algısıyla sınıf yönetimi stratejileri degerlendirilmis diger bir yandan da ögretmen ve ögrencilerin sınıf yönetimi stratejilerini algılarını kısıtlayıcı bazı durumlarında ortaya çıktıgı görülmüs ve sonuçlar bu degiskenlere göre yorumlanmıstır. (Bunlar ögretmenler için cinsiyet ve kıdem farklılıkları; Ögrencilerle ilgili olarak da cinsiyet, yas, velilerin ögretmenlerle iliskileri ve ögrencinin okul ile ilgili görüsleridir.) Bu arastırmanın, sınıf yönetimi stratejilerinin gelistirilmesi açısından ögretmenögrenci ve velilerin yanı sıra Milli Egitim sistemimize, ögretmen yetistiren egitim uzmanlarına ve okul yöneticilerine ısık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
With the ultimate changes in Turkey?s education system, classroom management strategies became an important position in classrooms and schools. Teachers? ability to manage a classroom effectively has long been acknowledged as a necessary skill for effective teaching. At the same time classroom management is to create and maintain a safe, supportive, and challenging learning environment for students. In this research? The Evaluation of Teachers Opinions and Students Perceptions about Classroom Management Strategies ?in primary schools, will be tried to be emphasized. In the research, independent factor is personal information?s and dependent factor is the perception of classroom management strategies. The aim of research is to find out the differences or similarities between the perceptions of both students (sex, age, their parents relations, classroom numbers, and their freedom in school) and teachers (sex, age, statue, level in education, classroom number...) about effective classroom management strategies. Survey method has been used. Research survey made by 5 primary schools, their teachers and students (1st and 2nd Grade). 150 primary school teachers and 282 were in 4th, 5th, 6th, 7th and 8th classroom students. Both survey forms have two parts, in first part personal information and independent questions are included. There are 34 questions about classroom management in the second part of both forms. This research has 6 parts. Those; Introduction, literature, method, findings, results and proposals. The results, which are meaningful, a p.05 are evaluated and shown in the tables. In this research, teachers in which school they perform, have a strong perceptions about classroom management strategies so in parallel with this students perceptions is not different dimensions. On the other hand there are some restrictive conditions that effects both teachers and students perceptions about classroom management strategies .These are for teachers, sex, their grade in education and for students, sex, age(grade), their parents relation with the teachers and students feeling about school. This research can lighten teachers, students and their parents for developing classroom management strategies. Moreover, it will make useful contributions to National Education System, Teacher Trainers and School Administrations.