Endüstri meslek lisesi elektrik-elektronik bölümünde öğrenim gören öğrencilerin işletmede uygulanan mesleki eğitim (staj) çalışmasının değerlendirilmesi
The evaluation of the professional (technical) educational studies that the students do in industry
  1. Tez No: 241862
  2. Yazar: BURAK ŞERAFETTİN GÜLSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırmada ?Endüstri Meslek Lisesi Elektrik-Elektronik Bölümünde Öğrenim Gören Öğrencilerin İşletmede Uygulanan Mesleki Eğitim (Staj) Çalışmalarının Değerlendirilmesi? başlığı altında 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu uyarınca öğrencilere işletmelerde yaptırılan meslek eğitimi uygulamalarının analiz edilmesi, uygulamadaki durumun tespit edilmesi, öğrencilerin işletmelere uyum sağlayabilme düzeylerinin belirlenmesi, meslek eğitimi sonunda kazandırılması amaçlanan bilgi birikimi ve uygun davranışları edinme düzeyleri saptanmaya çalışılmıştır. Araştırma; giriş ve problem durumu, Türkiye'deki mesleki ve teknik eğitimin durumu, Türkiye'deki mesleki ve teknik eğitimin genel yapısı, Türkiye'deki mesleki eğitimde okul-işletme işbirliği, karşılaştırmalı eğitim, ilgili araştırmalar, yöntem, bulgular ve yorumlar, sonuç, tartışma ve öneriler olmak üzere dokuz bölüm altında toplanmıştır. Araştırmanın evrenini, İstanbul ili Anadolu yakası sınırları içerisinde sekiz endüstri meslek lisesinin elektrik-elektronik bölümünde öğrenim gören ve mesleki eğitimlerini işletmelerde gerçekleştiren 11.sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın temel veri kaynağını anketlerle toplanan veriler oluşturmuştur. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler amaçlara uygun olarak frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama ( x ), standart sapma (ss), t testi ve varyans (anova) kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research; we have tried to determine the situation in aplication and the level of the student?s adaption in workplaces, the setting level of the skills and knowledgements that are wanted during the technical education (course) and we have tried to analysis the application of the technical education in workplaces in accordance with Technical Education Law numbered 3308 under the title ? The Evaluation of the Professional (Technical) education studies that the students do in industry? .This research consists of nine chapters. The first chapter of the research presents the entry and the problem. Other chapters are;the situation and the general structure of the technical education in Türkiye, the collaboration between school and industry ,comparative education ,related researches,the research methods,the findings and the interpretations. And in the last chapter of the research proposal are made in accordance with the finding provided . This research is limited by the 11. class students of the electronic and electrics departments in eight industrial and technical schools, located in Anatolian side of İstanbul. The main data source is questionnaires. For statistical analysis ,the SPSS sttaic programme is used .The datas are analysed by using frequency (f) ,arithmetic mean (x) standart deviation (sd) ,t test and variance(anova) analysis.