Mesleki teknik eğitimin gelişimi ve teknik öğretmen yetiştirmede karşılaşılan zorluklar
Inprovement of vocational-tecnical education and problems in being brought up tecnical teachers
- Tez No: 241861
- Danışmanlar: PROF.DR. SUAT ANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu arastırmada; Mesleki Teknik Egitimin ve Teknik Ögretmenlerin toplum ihtiyacına cevap verme düzeyi belirlenmeye çalısılmıstır. Ülkemizin bas döndürücü bilim ve teknolojik gelismelere ayak uydurabilmesi için mesleki ve teknik egitime öncelik, önem ve agırlık verilmesi, bu gelisme ve degismelere paralel olarak bilgi, beceri ile donatılmıs, ?ögretmen? olacagından emin egitimcilerin yetistirilebilmesinin çözüm önerilerinin gelistirilmesi amaçlanmıstır. Arastırma mesleki teknik egitim veren Erkek Teknik, Kız Teknik, Ticaret ve Turizm, Mesleki Egitim Merkezleri ve isbirligi içinde oldukları sanayi kurumları ile sınırlı tutulmustur. Arastırma sonunda elde edilen bulgulardan kaynak gruplarının ülkemizde mesleki ve teknik egitimin ve teknik ögretmenlerin yeterlilik düzeyi ve çözümü ile ilgili birbirine paralel görüslere sahip oldukları anlasılmıstır. Elde edilen bulgulardan yararlanılarak, mesleki teknik egitimin ve teknik ögretmenlerin belirlenen hedeflere ulasabilmesinin ülkenin gereksinim duydugu beyin ve isgücünün yetistirilmesinde saglayacagı yararlar vurgulanarak öneriler getirilmistir
Özet (Çeviri)
In this reserch; it has been worked on determining vocational-tecnical education and tecnical teachers level of answering to the needs of society. To keep in step with our country?s scientific and tecnological improvements, it should have given the first importance to the vocational-tecnical education; besides these the solving suggestions for being brought up the teachers who are certain that they will becume knowledgable and skillful have been aimed. This research has been limited with the industrial foundations including vocational-tecnical schools for girls and boys, Trade and Tourism, Apperentice Education Centers. At the end of this research it has been understood that the source groups have the same points of vocational-tecnical education and tecnical teachers in our country. Being used the findigs, some suggestions on being brought up the brain and worgpower which the country needs have been presented so that vocational-tecnical education and tecnical teachers counld reach the dims which are defined before.