Okulun sahip olduğu teknolojik imkanlar ile eğitim yöneticilerinin güncel teknolojiyi kullanma düzeyi
The technological facilities schools have and the level of the use of contemporary technologies by the administrators of education
  1. Tez No: 241863
  2. Yazar: HARUN YURDUSEV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ASUMAN TÜRKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Günümüzde insanların bilgiye daha hızlı ve güvenilir bir sekilde ulasma, bilgiyi üretme, paylasma ve saklama ihtiyaçları dogrultusunda giderek daha fazla önem kazanan bilisim teknolojileri, sundugu hizmetlerle egitim, saglık, güvenlik, iletisim, ticaret, sanayi sektörleri gibi pek çok alanda uygulama alanı bulmaktadır. Bu kavramın gerektirdigi teknolojik altyapı konusunda yatırım yapan, gelisime kendini uyarlayabilen ve sürekli kendini yenileyen kurumlar diger kurumlara göre daha avantajlı bir konuma sahip olmaktadır. Örgütün etkili kullanılabilmesi için, yöneticinin erkini etkili kullanabilmesi gerekir. Bir yöneticinin yönetim yöntem ve kuramlarında, insan iliskilerinde bilgili, becerili olması yanında bilisim teknolojilerini de etkin kullanabilmesi yönetimde yeterli olması için gereklidir. Bu arastırmada; ?Okulun Sahip Oldugu Teknolojik imkanlar ile Egitim Yöneticilerinin Güncel Teknolojileri Kullanma Düzeyi? konularında inceleme yapma ve önerilerde bulunma amaçlanmaktadır. Bu amaçla hazırlanan anket yoluyla okul yöneticilerinin görüsleri analiz edilmis ve bulgu sonuçlarına göre okulların teknolojik durumu ve okul yöneticilerinin bilisim teknolojilerini kullanma düzeyleri durumlarına yönelik çesitli öneriler dile getirilmeye çalısılmıstır. Arastırma İstanbul ili Kagıthane İlçesi sınırları içindeki okulları ve okul yöneticilerini kapsamaktadır. Bu çalısma bes bölümden olusmaktadır. Birinci bölüm Lider ve Yönetici kavramları, İkinci Bölüm Bilgi Teknolojileri hakkındaki ?İlgili yayımlar" dır. Üçüncü bölümde arastırmanın yöntemi hakkında bilgiler verilmistir. Dördüncü bölüm elde edilen bulgulardan olusmaktadır. Besinci bölümde ise arastırmanın sonuçları, önerileri ve tartısmalar ele alınmıstır. Bu arastırmada bazı önemli sonuçlar elde edilmis ve bu sonuçlara göre önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
Information Technologies become more important day by day because of the need to reach the knowledge rapidly, safely and also to produce, share and keep it. So it gives the opportunities to practice the services in lots of fields such as Education, Health, Safety, Communication, Commerce and Industry. The administrator has to use his authority effectively if he wants to make the organization effective. It is essential that an administrator must be qualified in using Information Technologies effectively besides being good at administration methods and theories and also human relations. This research aims making searches about the technological facilities schools have and the level of the use of contemporary Technologies by the administrators of education and making some recommendations. The opinions of school administrators were analyzed through the questionnaires prepared for this purpose and according to results some various recommendations were made about the technological conditions of schools and the level of the use of Information Technologies by administrators. The research contains the schools and their administrators in Kagıthane, a district in stanbul. It consists of five parts. The first part is ?The Concept of Leader and Administrator?, the second one is ?The Information Technologies?, in the third part some information is given about the methods of the research and in the fourth part, the results of research are stated. The last part consists of results of research, recommendations and discussions. In this research, some important results have been appeared and with the regard of them some recommendations are made.