Eğitimde toplam kalite yönetiminin ortaöğretim öğrencilerine uygulanması
Application of total quality managament on education to high schools' students
- Tez No: 241868
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu arastırma ?stanbul ili, Kadıköy ilçesi sınırları içinde bulunan okullardaki öğrenciler temel alarak yapılmıstır. Arastırmaya 2006?2007 Eğitim-Öğretim yılında, ?stanbul'da Kadıköy'de Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı, bir okulda okuyan, 147 öğrenci katılmıstır. TKY eğitimde öğrencinin mevcut ve gelecekteki beklentilerini zamanında ve ekonomik olarak karsılamak amacıyla tüm çalısanların katılımı ile eğitim öğretim faaliyetlerinin sürekli gelistirilmesi ve yenilenmesini öngören bir yönetim anlayısıdır. MEB tarafından baslatılan eğitim kurumlarında TKY uygulamaları çalısmaları 6 yıldır sürmektedir. Ancak bu çalısmaların istenilen sonuçlara erisemediği ve bazı olumsuzluklarla karsılastığı gözlenmektedir. Bu arastırmada okulların TKY uygulama süresince karsılasılan problemlerden özellikle öğrenci kaynaklı olanlar arastırılmıstır. Çıkarılan histogramlara göre verilerin analizinde T-testi, Anova testleri kullanılmıstır. Elde edilen bulgular literatür ısığında tartısılmıs ve bazı önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
This research is based on high school students who are educated in Kadıköy, ?stanbul. 147 students attended to the research which was prepared in 2006?2007 academic year at a school in Kadıköy, ?stanbul. TQM is the management understanding which anticipates the continuos development and modernization of educational-instructional activities with the participation off all employees in order to meet the stuedents? present and future expectations in education economically and timely. TQM applications in educational institutions which were started by National Educational Ministry have been continuing for six years.However,it has been observed that these studies have not reached the desired results and have confronted with various negativenesses. In this research,we have searched that problems with which especially students confronted during the application of TQM process that is proceeded by schools. According to histograms, T-test, Anova test techniques have been used to analyze the data. The findings have been discussed the light of literature, and some suggestions have been given.