İstanbul ili Anadolu Yakasındaki ilk ve orta öğretimde görevli matematik öğretmenlerinde iş tatmini düzeylerinin araştırılması
The research level of job satisfaction of maths teachers, working at primary and high schools in Anatolian Side in İstanbul
- Tez No: 241875
- Danışmanlar: PROF. AHMET ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bakanlığı'na bağlı resmi ilk ve ortaöğretim kurumlarında çalışan matematik öğretmenlerini temel alarak yapılmıştır. Araştırmaya 2006?2007 Eğitim-Öğretim yılında, görev yapan 100 tane matematik öğretmeni katılmıştır. Bu araştırmada amacımız, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarında matematik öğretmenlerin iş tatminleri seviyesini belirlemektir. Bu nedenle, matematik öğretmenlerinin cinsiyet, medeni hal, yaş, iş tecrübesi, mesleğin bireyin kendi kararı ile seçilip seçilmediği, aylık net gelir durumları araştırıldı. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırmanın konusu hakkında bir önsöz verilmiştir. Bu bölümde, problemin özelliği açıklanmıştır. İkinci bölümde, konunun teorik açıklaması bulunmaktadır. Üçüncü bölümde, tez çalışmaları, takip edilen metot ve teknikler ve bulgular verilmiştir. Dördüncü bölümde, sonuçlar ve öneriler yer almaktadır Araştırma kapsamında kullanılan ankete deneklerin verdikleri cevaplar değerlendirilmiş ve elde edilen sonuçlar, frekans ve yüzdelik tablolar halinde düzenlenerek metin içinde yorumlanmıştır. Analizler SPSS paket programı ile yapılmış, verilerin analizinde ikili gruplar arası anlamlı farklılıkların tespiti için bağımsız grup t-testi, ikiden fazla gruplar arası anlamlı farklılıkların tespiti için tek faktörlü ANOVA kullanılmıştır. Elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has been done in primary and high schools controlled by National Education Ministry in İstanbul/Kadıköy and Tuzla. The research contains 100 Maths teachers working in 2006-2007 Education and Instruction Year. In this research our purpose is to determine the level of job satisfaction of Maths teachers working at primary and high schools controlled by National Education Ministry. For this reason, how the variables at sex, marital status, age, working experience, whether the job chosen on self-decision or not and monthly income affect the level of occupational satisfaction of these Maths teachers working at primary and high schools were researched. This research comprises 4 parts. In the first part, an abstract has been given about the subject of research. In this part, the nature of the problem has been explained. In the second part, the theoretical explanation of the subject has been stated. In the third part, thesis studies, the methods and the techniques which were followed and findings have been explained. In the fourth part, the result and suggestions have been explained. The questionnaire used in the research, Maths teachers? answers have been analysed. The results have been explained by frequency and percentage tables. In the analysis of the research, SPSS program was used and determining the meaningful differences between binary t-test for independent groups; multiple groups, oneway- ANOVA analysis was applied. The results and findings have been discussed and some suggestions have been given