Okul müdürü öğretmen çatışması ve okul müdürlerinin bu çatışmayı yönetme yeterlilikleri
Clash between director and teachers in the schools an director's sufficiencies levels in managing clashes
- Tez No: 241884
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Çatısma, bireysel açıdan fizyolojik ve sosyo-psikolojik ihtiyaçların tatminine engel olan sıkıntıların meydana getirdigi gerginlik halleridir. Çatısma, örgütsel açıdan ise örgütte çalısan bireyler ve grupların birlikte çalısma sorunlarından kaynaklanan ve normal faaliyetlerin durmasına veya karısmasına neden olan olaylardır. Çatısma, iyi yönetildiginde yenilige, gelismeye, yaratıcılıga katkı saglayan bir süreç olabilmektedir. Bu durumda okul yöneticisi okulda olusan çatısma ortamlarından, egitim ve ögretim amaçlarının gerçeklesmesi için yararlanabilmektedir. Okullarda müdür ve ögretmenler arasında yasanan çatısmaların olumlu sonuçlandırılması, okul müdürünün çatısmayı yönetme yeterlilik düzeyiyle yakından ilgilidir
Özet (Çeviri)
Clash, from an individual point of view, is the state of tension that results from hardships preventing the satisfaction of physiological and socio-psychological needs. From an organizational point of view, however, clash can be described as events stemming from the problems of cooperation of individuals or groups in an organization. When managed effectively, clash can transform into a process which contributes to innovation, development and creativity. In such a case, a school director may benefit from the clash atmospheres in schools in order to realize his/her education and training aims. It depends on the school director?s sufficiency level in managing clashes to bring clashes that arise between directors and teachers in schools in a positive conclusion