İlköğretim okullarındaki örgüt iklimine ilişkin öğretmen algıları
Teacher perception of organizational climate in primary schools
- Tez No: 241896
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Örgüt iklimi, toplumdaki bireylerin belirgin beklenti ve davranıslara gösterdikleri yapılar üzerine kurulu bir kavram olup örgütün belli bir zamandaki havasını yansıtır. ?klim, kisiler tarafından görünmez ya da dokunulmaz ancak gerçek ve üstelik bir oda içerisindeki hava gibi bir organizasyon içinde olup biten her seyi içerir ve etkiler. Okullar sahip oldukları iklim özellikleri ile çalısan bireyleri farklı biçimlerde etkilemekle birlikte bunun uzantısı olarak ta gerçeklestirilmeye çalısılan amaçlar bu etkilere göre sekillenmektedir. Amaçlar arasında belirgin fark olmamasına rağmen her okulun çıktısı bu etkilere göre değismektedir. Okullarımızda olusturulan bu iklimlerin belirlenmesinin amaçlardaki bu farklılıklara olumlu yönde katkı sağlayacağı söylenebilir. Bu arastırmanın amacı resmi ilköğretim okullarındaki örgüt ikliminin değerlendirilmesidir. Arastırma verileri ?stanbul Ümraniye ?lçesindeki 30 ilköğretim okulundan seçilen 338 öğretmene anket uygulanması sonucu elde edilmistir. Kullanılan Örgütsel ?klimi Tanımlama Anketi (OCDQ-RS), Hoy ve Tarter tarafından ortaokullar üzerinde genis kapsamlı çalısma yapılarak gelistirilmistir. Elde edilen veriler aritmetik ortalama, standart sapma, varyans analizi, en küçük önemli farklar tekniği ve t-testi kullanılarak incelenmis ve raporlastırılmıstır. Arastırma genel tarama biçiminde olup, anlamlılık düzeyi .05 olarak alınmıstır. Arastırma sonuçlarına göre, resmi ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin algılamaları ile örgüt iklimi alt boyutları arasında anlamlı bir iliski bulunamamıstır. Ancak, otoriter müdür davranısı ve endiseli öğretmen davranısı boyutlarında, yas değiskeni ve meslekte çalısma süresine göre, kendini isine vermis öğretmen davranısı boyutunda ise yas değiskenine göre anlamlı bir iliski bulunmustur
Özet (Çeviri)
Climate is the atmosphere of the organization, a relatively enduring quality of the internal environment of an organization, which is experienced by its members and influences their behaivor. The organizational climate can be measured in terms of trust, morale, conflict, equity in rewards, leader credibility, resistance to change and scapegoating. However, schools for instance, having a specific climate regarding their organization skills, they affect the goals of the employees as well. Even though most schools? objectives have similiar to each other, the main difference at their output is climate. The goal of this research is to assess organizational climate at public schools. Datas were collected as a result of a survey given to 338 selected teachers from 30 elemantary schools in Umraniye. The (OCDQ-RS) Organizational Climate Defining Question airre was developed by Hoy and Tarter by a great extensive study in secondary schools. The collected datas were analysed and reported by using arithmetical means, standart deviation, anova analyze techniques. The research is in general scaning format, and the level of meaningfull is .05. According to the research results there is no meaningful relationship between the perception of the teachers in state schools and subdimensions of organizational climate. However, a meaningful relationship was found between the behaivor of authoritative principle and the behaivor of anxious teacher depending on age variable and working period, and the meaningful relationship was also found between the teacher who works diligently depending on age variable.