Sınıf öğretmenlerinin tükenmişlik düzeylerinin değerlendirilmesi (İstanbul ili örneği)
Evaluation of the exhaustion level of schoolteachers (The case of İstanbul )
  1. Tez No: 241895
  2. Yazar: NAZİM TANER YUNGUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada, ?Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Devlet Okullarında Çalışan ?Sınıf Öğretmenlerin Tükenmişlik Düzeyleri? incelenmiştir. Araştırma; giriş ve problem durumu, Tükenmişlik, Ilgili Yayın ve Araştırmalar, Yöntem, Bulgular ve Yorum, Sonuç ve Tartışma bölümleri olmak üzere altı bölümden meydana gelmiştir. Bu araştırmada, sınıf öğretmenlerinin cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, kıdem süresi, öğrenci sayısı gibi değişkenlere göre tükenmişlik düzeyleri arasında anlamlı farklar olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma kapsamına 2005 ? 2006 öğretim yılında İstanbul İli Bahçelievler ilçesi içinde bulunan ilköğretim okullarında çalışan 267 sınıf öğretmeni dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ve 22 madde ve 3 alt boyuttan oluşan Maslach Tükenmişlik Envanteri kullanılmıştır. Veriler varyans analizi ve student- t testi ile incelenmiştir. Araştırmda beşli Likert tipi tutum ölçeği kullanılmıştır Beklenen ortalamadan farkı ?=0,01 düzeyinde manidar (anlamlı) olup olmadığına göre manalandırılmıştır. Kişisel özellikler bakımından hangi gruplar arasında farklılıklar olduğunun belirlenmesinde ise scheffe testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şu şekildedir. Sınıf öğretmenlerinin duygusal tükenmişlik düzeylerinin ortalaması düşük, duyarsızlaş düzeylerinin ortalaması normal, kişisel başarı düzeylerinin ortalaması yüksek olduğu saptanmıştır. Sınıf öğretmenlerinin duygusal tükenmişlik ve duyarsızlaşma düzeylerinin öğretmenlerinin yaşları arasında bir fark olduğu 21?30 yaşındaki öğretmenlerin duygusal tükenmişlik düzeylerinin 51 yaş ve üzeri öğretmenlere göre daha yüksek olduğu; Sınıf öğretmenlerinin kişisel başarı düzeylerinin öğretmenlerinin yaşları arasında bir fark olduğu ve 21?30 yaşındaki öğretmenlerin kişisel başarı düzeylerinin 51 yaş ve üzerindeki öğretmenlere göre daha düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Tükenmişlik, Sınıf Öğretmeni, Eğitim- öğretim,
Özet (Çeviri)
In this paper, ?the exhaustion level of schoolteachers? who works for the public schools is analyzed. The paper consists of seven chapters, which are the introduction and the problem; the exhaustion; the related literature; the basic concepts on the education and training; the method; the outcomes and interpretation; discussion sections and conclusion. In this paper, the criteria such as age, sex, marital status, education level, training period and the number of students they teach are taken into consideration in order to find the differences between the exhaustion levels of the schoolteachers. The research was conducted on 267 schoolteachers who were working for the primary schools in Bahcelievler, Istanbul, in 2005-2006 training season. As a means of data collection a personal information form and the Maslach Exhaustion Inventory which has 22 articles and three sub-articles were used. The data was analyzed by the student-t test and the variance analysis. The Fivefold Likert Type behaviour measurement was used for the research. The difference from the expected average is reified with the level of &=0,01. In order to find the differences between the groups according to the personal features the Scheffe Test is applied. The consequences found as a result of the research are as follow: It?s proved that the average of the emotional exhaustion level of schoolteachers is low, the average of their insensitiveness level is normal and the average of personal success is high. It?s also proved that the emotional exhaustion level of the schoolteachers and their insensitiveness level show differences according to their age. It?s found that the emotional exhaustion levels of schoolteachers who are between 21-30 of age are higher than the ones who are 51 and the above; the difference takes place also between the same groups in the case of personal success. But in this case, the latter group is more successful than the former. Key Word: exhaustion, schoolteacher, education-training.