Mesleki teknik eğitim kurum ve okullarında yöneticilerin eskimişliğinin eğitime etkisi(İstanbul ili Kartal ilçesi)
Old-fashioned principals of administrators effect the education in vocational technical education institutions and schools
- Tez No: 241900
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA FARSAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu arastırmanın temel amacı Mesleki Teknik Egitim Kurum ve Okullarındaki yöneticilerin eskimisliginin egitime etkisi konusunda ögretmenlerin görüslerini tespit etmektir. Bu genel amaç dogrultusunda; Arastırmanın evreni 2005-2006 egitim-ögretim yılında stanbul li Kartal lçesindeki 3 Endüstri Meslek Lisesi ve Mesleki Egitim Merkezinde görev yapan 283 ögretmenden olusmaktadır.Söz konusu egitim kurumlarındaki bütün ögretmenlere ulasılmaya çalısılmıs, ancak ögretmenlerden 101' ine anket uygulana bilmistir. Arastırmada kullanılan Anket Z.Kaplanoglu tarafından kullanılmıs ve geçerliligi kabul edilmistir. Anketin kullanımı için gerekli izinler alınmıstır. Elde edilen bulgulardan su sonuçlar çıkmıstır. 1. Mesleki Okullarda görev yapan yöneticilerin eskimisligi ögretmenlerin cinsiyetine göre farklılık göstermektedir. 2. Mesleki Okullarda görev yapan yöneticilerin eskimisligi ögretmenlerin bransına de göre farklılık göstermektedir. 3. Mesleki Okullarda görev yapan yöneticilerin, çagın degisimine ve yenilesmeye bakıs eskimeye etki yaptıgı saptanmıstır. 4. Mesleki okullarda görev yapan yöneticilerin sosyal ve kültürel iletisim düzeyleri eskimislige ugramalarını etkilemektedir 5. Mesleki okullarda görev yapan yöneticiler görevlerinde eskimemek için tedbir almamaktadırlar. 6. Yöneticinin yaslanması nedeni ile okulda sorunların bazen devam ettigi, ögretmenlere uygulanan anketlerin sonucunda belirlenmistir. 7. Mesleki Okullarda görev yapan yöneticilerin bulundukları görevdeki hizmet yılı, eskimisliklerini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The basic purpose of this research is; to find out the thoughts of teachers on how the old-fashioned principals in Occupational Technical Education Institutions and Schools effect the education. According to this main purpose; The center of the research is composed of 283 teachers who work in Endüstri Meslek High Schools and Vocational Education Centers in Kartal region in 2005-2006 academic year. All the teachers in those schools tried to be reached but unfortunately the survey is applied to 101 teachers. The survey used in the research was used by Z.Kaplanoglu and its validity is accepted. All the permissions are taken to use the survey. These results are gained from the findings; 1.The obsoleteness among the principals of Vocational High Schools differs according to the gender. 2. The obsoleteness among the principals of Vocational High Schools differs according to the teacher?s proficiency. 3.The viewpoint of the principals in Vocational High Schools for the changing and developing era effects the obsoleteness. 4.The social and cultural communication levels of the principals in Vocational High Schools also effects their being obsolete. 5.The principals in Vocational High Schools do not take any precautions against becoming obsolete. 6.It is stated by the survey done to the teachers that; due to the old age of a principal the problems in the school continues 7.The duration of the principals in their jobs in Vocational High Schools also effect their being obsolete.