Öğrenci davranışlarının öğretmenlerde yarattığı stres ve öğretmenlerin stresle başa çıkma yöntemleri
The stess caused on teachers by student behaviors - stress and methods to overcome stress
- Tez No: 241901
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Modern toplumlarda okulda ve sınıflarda istenmeyen öğrenci davranışlarının sınıflarda önemli bir problem olarak ortaya çıktığı gözlenmektedir. Yapılan araştırmalarda öğrencilerde gözlenen davranış problemlerinin, sınıftaki öğretimi aksattığı görülmektedir. İstenmeyen davranışların sergilendiği sınıflarda öğretmenler kızgınlık, tatminsizlik ve stres ile mücadele etmektedir. Öğretmenlerin yaşadığı bu sıkıntıların hangi öğrenci davranışlarından kaynaklandığı ve bu davranışlardan öğretmenlerin nasıl etkilendiği, etkileniyorsa bu etkiden kurtulmak için neler yaptığı konusunu ?Öğrenci davranışlarının, öğretmenlerde yarattığı stres ve stresle başa çıkma yöntemleri? olarak adlandırıp araştırmamıza yön verdik. Genel olarak incelediğimiz konuyu; öğrenci davranışları, öğretmenlerin bu davranışlardan nasıl etkilendiği ve stresle başa çıkma teknikleri olarak sınıflandırabiliriz. Yaptığımız araştırmanın öğretmenler için faydalı olacağını düşünerek yapılacak araştırmalara da ışık tutmasını ümit ediyoruz
Özet (Çeviri)
In the modern societies, the unwanted student behaviors impose a significant problem at school or in classes. The researches show that the behavioral problems observed on the students disturb the education in the classroom. In the classrooms where unwanted behaviors are observed, teachers struggle against anger, lack of satisfaction and stress. How such student behaviors cause distress on teachers and how teachers are influenced by such behaviors and what they do in order to avoid this influence are discussed handled in our research under the title“The Stress caused on teachers by student behaviors - Stress and Methods to Overcome Stress”in order to guide our research. We can classify the matter as student behaviors, how teachers are influenced by such behaviors as well as techniques for coping stress. Believing that this research would be beneficial for teachers, we hope that it will pave the way for future researches