Bedrettin Dalan'ın eğitimsel, toplumsal ve siyasal düşünceleri ile Türk eğitim sistemine katkıları
Educational, social, and political views of Bedrettin Dalan and his contributions to Turkish education system
- Tez No: 241903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Eğitim, daha iyi yaşamaya olanak sağlayan etkinliklerin tümüdür. Eğitim ve kültür bir bütün olarak değerlendirilmelidirler.Bireyin çevresinden aldığı kalıcı izlenimlerini, kendi davranışları ile bütünleştirmesi, bireysel yeteneklerini kendisi ve toplum için uygun şekilde biçimlendirmesi gerekir.Tarih bilimi, toplumların sürekliliğini yakalar.Tarihçilerse bu süreklilikteki toplumsal özellikleri birbirleriyle ilişkilendirir.Bundan dolayıdır ki eğitim ve kültürdeki gelişmişlik toplumun genel gelişmişliğidir. Türkiye'deki toplumsal gelişmelerde rol alan bireylerin, rollerini dikkate almak gerekir. Bu inceleme Türkiye'nin eğitim, kültür, siyasal sorunlarının bağlandığı toplumsal gelişmeyi ve bu alanda Bedrettin Dalan'ın eğitimsel, kültürel ve siyasal boyutta açıklamalarına dayalıdır. Sorunların kökeninde eğitimi ararken, diğer bir boyutta da tarih profilinde Türkiye'nin konumu ve dış ülkelerin Türkiye üzerinde etkileri de ele alınmıştır. Türkiye'nin karmaşık döneminde olgunlaşan, 1980 ihtilali sonrası yeni bir dönemece Atatürk olgusu ile devam eden Dalan, milliyetçi, sosyal grupları bir payda altında toplayan cesur ve risk alan yapısı ile kendini özetler. Dalan'ın kişiliğini tarihselleştiren en büyük olgusu, eğitim kurumları olduğu gibi, Türk siyasetinde, düşünce adamı, Çağdaş Dedekorkut rolü ile de ifade edilmektedir. Büyükşehir Belediye Yasasını çıkartması, Haliç'i temizletmesi Dünyada da yankı bulmuş, metropolitan yönetimlere örnek olmuştur. Bu araştırma, Dalan'ın tarlalardan başlayıp, eğitim kurumlarına uzanan yaşamında toplumsal, siyasal, eğitimsel düşüncelerini, analiz ve çözüm yollarını, önerilerini günümüz olaylarının perspektifinde çözümlemeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
Education is whole effectiveness of a better oppurtinity life. Education and culture are evaluated as a total. A person took his permanent impression from the enviroment needs to shape by blending with his personal abilities for him and the society suitably. History Science holds responsible continuity of the soicety. So, Historians relate to social properties in this continuity together. For that reason, development at education and culture is alsogeneral devolopment of the society. Person act social development at Turkey must be payed attention to their roles. This study base on the social development deal with Turkey?s education, culture an politic problems and the explanations of Bedrettin Dalan?s educational, culturel and politicals dimension at that line. During the reason of the problems root is showned as a education, Turkey statue at the historical profile effects of the foreign countries on Turkey are also inclined at the other dimension. Dalan who continue with a new bend Atatürk phenomeon of the revolution at 1980 and riped at term of disorder Turkey summarizes himself with the structure of taking risk and brave collecting nationalist and social groups at the same denominator. Even, the biggest phenomenon making Dalan?s personality historical man is education organizations, he is also explained with his role of modern Dede Korkut and as an idea man. Taking out Municipality Law, the cleaning of Haliç by Dalan made a big reaction in the world and became a model to the metropolit cities. This research try to analyze his social, politic, educational ideas, analysis and solution ways, his suggestions at the current events perspective his life starts at the arable fields and going up to educational organizations.