İstanbul ili özel ilk ve ortaöğretim okullarında uygulanmakta olan toplam kalite yönetimi uygulamasının yönetici ve öğretmenlerin örgütsel adanmışlık düzeyine etkisi
The effect of the total quality management applications on commitment of the managers and teachers in private primary and high schools
- Tez No: 241917
- Danışmanlar: DR. ADİL SERDAR SAÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı; İlk ve orta öğretim okullarında toplam kalite yönetimi uygulamasının, yönetici ve öğretmenlerin örgütsel adanmışlık düzeyine etkisini ortaya koymaktır. Ayrıca yönetici ve öğretmenlerin demografik özelliklerinin toplam kalite yönetimi uygulama düzeyi ile örgütsel adanmışlık düzeyini değerlendirmede bir farklılaşma nedeni olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma; okullarda yönetimden kaynaklanan sorunların ortadan kaldırılması, yönetici ve öğretmenlerin örgütsel adanmışlık düzeyinin artmasıyla Türk Milli Eğitim Sisteminin hedeflerine ulaşmasına katkı sağlaması açısından önemlidir. Bu araştırma; özel ilk ve ortaöğretim okullarında çalışan yönetici ve öğretmenlerin TKY ölçeğine verdikleri cevaplardan alınan puanlarla örgütsel adanmışlık ölçeğine verdikleri cevaplardan alınan puanları karşılaştırmak üzere yapılan, ilişkisel tarama modellerinden ?karşılaştırma? türünde, betimsel nitelikte bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini İstanbul'daki özel ilk ve ortaöğretim okullarında çalışan yönetici ve öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, İstanbul İli Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyet gösteren ve rasgele yöntemiyle seçilen 38 özel ilk ve ortaöğretim Okulunda görevli 106 yönetici ve öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada; parametrik bağımsız grup t testi, parametrik tek yönlü varyans analizi (ANOVA), farklılıkların kaynağını belirlemek üzere post-hoc LSD testi (en küçük anlamlı farklar), non-parametrik Kruskal Wallis-H testi, non-parametrik Mann Whitney-U testi ve Pearson Çarpım Moment Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Analizlerde manidarlık değeri olarak ? = .05 kullanılmıştır. TKY uygulamaları ile yönetici ve öğretmenlerin adanmışlıkları arasında pozitif yönde bir ilişki mevcuttur. Özel ilk ve ortaöğretim kurumlarında uygulanan yönetim modelleri hizmet verenlerin kuruma adanmışlıklarını sağlamada bazı sorunlara neden olmaktadırlar. En önemli problem yönetim anlayışının klasik, hiyerarşik yapısını sürdürmesi olup, çalışanların kuruma adanmışlık düzeyini olumsuz etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to understand the effect of the Total Quality Management applications on commitment of the managers and teachers in private primary and high schools. Moreover, it is aimed to find out if the demographic qualities of the managers and teachers result in different evaluations of Total Quality Management and Organizational Commitment level. By this research, we tried to overcome the problems created by school management and help to improve organizational commitment level of managers and teacher so that Turkish educational system can be better off. As a descriptive one, this research is done by comparing scores of data gathered from private primary and high schools? teachers and managers via a three part questionnaire about TQM and Organizational Commitment. The sample of the research randomly selected from private primary and high schools in Istanbul City district and consist of 106 questionnaire conducted to managers and teachers in 38 schools. For statistical analyses; parametric independent group t test, one way ANOVA, to find sources of the differences among groups post-hoc LSD test and non-parametric Kruskal Wallis-H test, Mann Whitney-U test and for searching relationship between variables Pearson Product Moment Correlation (r) techniques are used. The ? level used is .05 It is found that there is a positive and strong relationship between TQM applications and organizational commitment of managers and teachers. Applied management models in private primary and high schools have some serious problems to win commitment of the teachers. One of the most serious problem is due to insisting on classical (vertical type of hierarchy) management style used by some schools which prevents commitment of the teachers to the organization.