Maverdi'nin siyasal düşüncesinde meşruiyet sorunu
The matter of legitimacy in al-Mawardi?s political thought
  1. Tez No: 241921
  2. Yazar: KAMBER ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BAĞCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Maverdi 974 yılında Basra'da doğdu. Bağdat'ta yaşadı ve 1058 yılında öldü. Abbasi Halifelerinin etkinliğini yitirdiği bir dönemde önemli bir dinsel ve politik aktördü. Siyasi ve sosyal çevreye cevap vermek ve adalet için çalışan Maverdi erdemli bir entelektüeldi. Yukarıdaki amaçlara ulaşmak için siyasi iktidarın meşruluğunu bir anahtar faktör olarak düşündü.Anahtar Kavramlar:?Maverdi?Meşruiyet?Kamu?Nevruz?Mihrican.
Özet (Çeviri)
Al-Mawardi was born in Basra in 974. He lived in Baghdad and died in 1058. He was an important religious and political actor in the decline period of the caliphates of the Abbasids. Al-Mawardi was an intellectual with virtues who worked for a just and satisfying social and political environment. He considered legitimacy of the political power as a key factor to reach these goals.