Yönetim danışmanlığı ve Türk kamu yönetiminde danışmanlık faaliyetleri
Management consulting and consultancy activities in Turkish public administration
  1. Tez No: 241922
  2. Yazar: HALİL BEŞENK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Yönetim danışmanlığı belirli bir alanda uzmanlaşarak, sahip olduğu bilgi beceri ve tecrübeleri kullanarak kurumlara yönetimsel faaliyetler ve diğer alanlarda destek veren yeni bir meslek alanıdır. Çağdaş yönetim yaklaşımlarının ortaya çıkması ve rekabetin artmasıyla önemi gittikçe artan bir sektör haline gelmektedir.Günümüz koşullarında hızla ilerleyen teknolojik gelişmeler, rekabet piyasasında küreselleşen iş dünyası ve kamu sektörü yöneticilerine yönetim faaliyetlerinde profesyonel yardım alma ihtiyacını zorunlu kılmıştır. Bu zorunluluk yönetim danışmanlığı sektörünün hızla gelişmesine sebep olmuştur. Yöneticiler değişim yönetimi, problem çözme, organizasyonel sorunlar ve eğitim konusundaki ihtiyaçlarını kendi imkanlarıyla yapabileceklerinden çok daha ucuza ve daha kısa sürede danışmanlara yaptırabilmektedirler.Yönetim danışmanlığı dünyada ve ülkemizde profesyonel bir meslek olarak yer bulmuş, uluslararası örgüt ve kuruluşların çatısı altında toplanmıştır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde değişik danışmanlık örgütleri kurulmuştur. Bu örgütler tarafından uluslararası mesleki etik kuralları tanımlanmış, mesleki tanım, ilke ve standartlar belirlenmiş, profesyonel danışmanlar ortak payda da bir araya getirilmiştir. Bu örgütler yönetim danışmanlığı mesleğinin gelişimi ve yaygınlaşması noktasında büyük rol oynamaktadır.Ülkemizde yönetim danışmanlığı öncelikle özel sektör ve işletmelerde aktif olarak çalışma alanı bulmuş ve büyük ilerlemeler sağlamıştır. Yeni kamu yönetimi yaklaşımının gerekleri ile kamu sektöründe de danışmanlık hizmeti alınmaya başlanmış fakat yeterli seviyelere ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
Management consultant is a new field of profession which specializes a certain fields, uses its knowledge, ability and experience, while giving support about managerial activity and other fields to the institues. It gains much more importance rapidly with the increasing competition and new modern approachs.In today?s busines world, tecnological devolopments and global competition make compulsory to the managers to get profession management aid. This obligation causes the rapid growth to management sector. With the help of management consulting, the managers are able to solve the problems about management problems, organization problems, necessary of education, easily and less costly more than themselves.In Turkey and in the world management consulting became a professional job and advisers established special organizations to do advisers their jobs much better and effectively. These organizations made some norms this job?s etnic rules and definitions to make comman standards. Especially, after the studies of these organizations the management consulting made rapid devolopments.In our country especially on private busines sectors, management consulting much more attention make huge improvement. Also new public management although started to get consulting services, but it?s too early to say that goverment reached the point as desired level.