Marka yayma stratejisinin tüketiciler tarafından algılanmasına etki eden faktörler
Factors that affect consumer perception of brand extension strategy
  1. Tez No: 241924
  2. Yazar: DUYGU FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAMDİ İSLAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Son zamanlarda, işletmeler, yeni ürünlerini pazarlara sunarlarken, yeni ürünlerin başarısızlık riskini azaltmak ve yeni ürünlerin pazarlama maliyetlerini düşürmek gibi nedenlerle, marka yayma stratejisini kullanmaktadırlar. Marka yayma stratejisini pazarda başarı ile uygulamak isteyen işletmeler için marka yayma stratejisinin tüketiciler tarafından algılanmasına etki eden faktörlerin bilinmesi önemlidir. Bu nedenle bu araştırmanın amacı, marka yayma stratejisinin tüketiciler tarafından algılanmasına etki eden faktörlerin neler olduğunu ve bu faktörlerin önem derecelerini belirlemektir. Araştırmanın hipotezlerini test etmek için regresyon analizinden yararlanılmıştır. Veriler yüz yüze anket yöntemi ile alanlara göre yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Yapılan regresyon analizi sonucunda, ana markanın algılanan kalitesi, ana markanın algılanan imajı, ana markaya duyulan ilgi, uygunluk, yeni ürüne duyulan ilgi ve yenilikçiliğin var olan markanın yeni ürününün tüketiciler tarafından algılanması üzerine üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, companies have been using brand extension strategy for decreasing failure of new products and costs of marketing. For implementing successful brand extension strategy in markets, it is important to known factors that affect consumer percepiton of brand extension strategy. Because of this, the objective of this study is to determine the factors affecting consumer evaluation of brand extension strategy and the rating of relative importance Regression analysis is used for testing hypothesis. Data?s are collected face to face survey by using a kind of simple random sampling named as cluster sampling. After testing hypothesis, it is decided that perceived quality, perceived image, involvement to parent products, convenience, involvement to new product and innovativeness are affecting evaluating of parent brands new product positively and significantly.