İstatistiksel proses kontrol teknikleri ve savunma sistemleri firmasında uygulaması
Statistical process control techniques and an application in fnss defense systems
- Tez No: 241926
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. FİGEN GÜLENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tezin konusunu oluşturan İstatiksel Proses Kontrol (İPK), kalite kontrol sistemlerinde önemli bir gelişmedir. Klasik kalite kontrol yöntemlerini ortadan kaldırmakta olup, üretim esnasında kalite kontrole imkan tanımaktadır. Bu sayede zaman, ürün ve malzeme tasarrufu sağlanmaktadır.İstatiksel Proses Kontrol günümüzde Türkiye'de çok yaygın olmasa da büyük holdingler bünyesinde yer alan pek çok fabrikada uygulanmaktadır. Tezin uygulamasının yapıldığı FNSS firması da bu fabrikalardan biridir. Firma savunma sanayiinde faaliyet göstermektedir. Dolayısıyla kalite kontrol firma için hayati önem taşımaktadır.İPK'da en önemli nokta klasik sistemlerin aksine parçayı imalat sonrası kontrol etmek, yani hatalı parçaların ayıklanarak, doğru parçaların müşteriye sunulmasını sağlamak yerine hatalı parçayı üretmemek üzerine kurulmuş olan önleme tekniğidir. Bu şekilde hatalı parça kaçmasına engel olunduğu gibi, hatalı parçaların maliyeti de müşteriye yansıtılmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Statistical Process Control(SPC), which constitute the subject of this thesis, is an important development in the field of quality control systems. Beyond the classical quality control methods, it enables quality control during the manufacturing process. Thanks to this, economies of product and equipments is achieved. Although the application of SPC is not very prevalent among Turkey, it is used in several factories, owned by major holding companies. FNSS, which is found in the application part of this thesis, is one of these factories, and have operations in the sector of defence industry. Therefore, quality control is critically important for this firm. Contrary to classical systems which concentrate on controlling the parts after production, sorting out the inaccurate parts and supplying the accurate parts to the customers, the most important point in SPC is that it concentrates on not producing those inaccurate parts. Thanks to this technique, not only the inaccurate parts are avoided but also the cost of the inaccurate parts do not affect the price.